E-sporcular ve geleneksel sporcularda bilişsel performans, motor beceriler ve psiko-sosyal özellikler arasındaki ilişkilerin araştırılması
Investigation of the relationships between cognitive performance, motor skills, and psycho-social characteristics in esports and traditional athletes
  1. Tez No: 946251
  2. Yazar: GÖRKEM MENTEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SAYGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma, e-sporcular ile geleneksel sporcuları bilişsel performans (reaksiyon zamanı, sezinleme zamanı, dikkat), motor beceriler (kaba ve ince motor) ve psiko-sosyal özellikler (takım direnci, iletişim, problem çözme) açısından karşılaştırmayı ve değişkenler arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nicel araştırma modeliyle gerçekleştirilmiştir. Veriler iki aşamada toplanmıştır. Laboratuvar ölçümlerinde, sezinleme zamanı Bassin Anticipation Timer, reaksiyon zamanı Newtest 1000, dikkat düzeyi Trail Making Test (TMT) ile; kaba motor beceriler Minnesota Manual Dexterity Test (MMDT), ince motor beceriler Purdue Pegboard Testi ile değerlendirilmiştir. Laboratuvar aşamasında, her branştan 10'ar kişi olmak üzere 40 e-sporcu (League of Legends, CS:GO, Valorant, PUBG) ve 40 geleneksel sporcu (futbol, basketbol, voleybol, hentbol) yer almıştır. Anket uygulamalarında, Türkiye'deki amatör veya profesyonel takımlarda yer alan 386 erkek sporcu (189 e-sporcu, 197 geleneksel sporcu) katılmıştır. Psiko-sosyal özellikler; Takım Sporlarında Etkili İletişim Ölçeği, Problem Çözme Ölçeği ve Sporda Takım Direnci Özellikleri Envanteri ile ölçülmüştür Çalışmaya toplam 466 sporcu katılmıştır. Katılımcıların tamamı 18-30 yaş aralığında, son üç yıldır aktif olarak branşlarında yarışan erkek sporculardır. Bulgular, e-sporcuların sezinleme zamanında daha iyi performans gösterdiğini; geleneksel sporcuların ise takım direncinin“baskı altında zayıflıklar”ve problem çözmenin“gözlemleme”boyutlarında avantajlı olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, iki spor türü arasında bilişsel, motor ve psiko-sosyal farklılıkların bulunduğunu ve bu doğrultuda oluşturulacak antrenman süreçlerinin bu farklılıklar dikkate alınarak oluşturulması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare esports athletes and traditional sports athletes in terms of cognitive performance (reaction time, anticipation time, attention), motor skills (gross and fine motor), and psycho-social characteristics (team resilience, communication, problem-solving), as well as to examine the relationships among these variables. The research was conducted using a quantitative research design. Data were collected in two phases. In the laboratory phase, anticipation time was measured using the Bassin Anticipation Timer, reaction time with the Newtest 1000 device, and attention level with the Trail Making Test (TMT). Gross motor skills were assessed with the Minnesota Manual Dexterity Test (MMDT), and fine motor skills with the Purdue Pegboard Test. This phase involved 40 esports athletes (from League of Legends, CS:GO, Valorant, PUBG) and 40 traditional sports athletes (from football, basketball, volleyball, and handball), with 10 participants from each discipline. In the second phase, 386 male athletes (189 esports, 197 traditional sports) from amateur or professional teams in Turkey participated in the questionnaire assessments. Psycho-social characteristics were evaluated using the Scale for Effective Communication in Team Sports (SECTS), The Problem Solving Inventory (PSI), and the The Characteristics of Resilience in Sports Teams Inventory (CREST). A total of 466 athletes participated in the study. All participants were male athletes aged 18–30 who had been actively competing in their respective disciplines for the past three years. The findings revealed that esports athletes demonstrated significantly better anticipation times, whereas traditional sports athletes showed advantages in the“weaknesses under pressure”subdimension of team resilience and the“monitoring”subdimension of problem-solving. These results indicate that there are cognitive, motor, and psycho-social differences between the two types of sports, and that training processes should be structured with these differences in mind.