Factors affecting individuals continuance intention to play digital games
Bireylerin dijital oyun oynamaya devam etme niyetini etkileyen faktörler
- Tez No: 946272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Son yıllarda hızla gelişen dijital oyun sektörü, eğlence sektöründe ilk akla gelen sektör haline gelmiştir. Dünyada ve özellikle Türkiye'de ilgi gören dijital oyun sektörüne yapılan yatırımlar ve elde edilen gelirlerle birlikte sektör daha da gelişmiş ve pazarda artan rekabetin temelini oluşturmuştur. Bu çalışmanın amacı, bireylerin dijital oyun oynamaya devam etme niyetlerini ve bu niyetlerini etkileyen faktörleri anlayarak akademik çalışmalara ve oyun endüstrisi paydaşlarına katkı sağlamaktır. Araştırmada öne sürülen hipotezleri test edebilmek adına dijital oyun oynayan 303 kişiye online anket yapılmıştır. Bulgular, dijital oyunlara yönelik tutumun keyif ve duyusal deneyim boyutlarından etkilendiğini göstermektedir. Bunun yanı sıra, memnuniyetin alt boyutları incelendiğinde, yeterlilik ve özerklik memnuniyetinin, duygusal katılım, keyif, uyarılma ve duyusal deneyim faktörlerinden etkilendiği görülmüştür. İlişkili olma memnuniyetinin ise duygusal katılım, keyif, uyarılma, duyusal deneyim ve role bürünme faktörlerinden önemli ölçüde etkilendiğini ortaya koymuştur. Ayrıca analizler, psikolojik iyi oluşun büyük ölçüde duygusal katılım, keyif ve duyusal deneyim alt boyutlarıyla pozitif yönde ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın bulguları, dijital oyun oynamaya devam etmekteki niyetin, dijital oyunlara yönelik tutumdan oldukça etkilendiğini ortaya koymuştur. Ayrıca bireylerin kaynakları ve yeterliliklerinin de bu niyeti önemli derecede etkilediği görülmektedir. Öznel normlar, psikolojik iyi oluş, oyuncu kimliği ve memnuniyet de devam niyetini etkileyen faktörlerdir. Bu bulgular doğrultusunda oyuncuların çevresinden oyuna dair aldığı desteğin ya da yönlendirmenin, oyun esnasındaki psikolojik durumunun, içinde bulunduğu oyuncu kimliğine olan yaklaşımının ve oyuna yönelik tatmin seviyesinin oyuna devam etme durumunu etkilediğini ve dijital oyunların keyifli bir boş zaman ve sosyalleşme odaklı aktivite olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The digital game industry, which has been developing rapidly in recent years, has become the first sector that comes to mind in the entertainment industry. With the investments made and the revenues obtained in the digital game industry, which attracts attention around the world, especially in Türkiye, the sector has further developed and formed the basis for increasing competition in the market. The main purpose of this study is to contribute to academic studies and game industry stakeholders by understanding individuals' intentions to continue playing digital games and the factors affecting these intentions. With the purpose of testing the hypotheses driven in the study, an online survey was conducted on 303 people who play digital games. Findings show that attitudes towards digital games are affected by the enjoyment and sensory experience. In addition, competence and autonomy satisfaction are affected by emotional involvement, enjoyment, arousal and sensory experience. It is concluded that relatedness satisfaction is significantly affected by emotional involvement, enjoyment, arousal, sensory experience and role projection. Additionally, analyses revealed that psychological well-being is positively related to emotional involvement, enjoyment, and sensory experience. The findings of the study revealed that the intention to continue playing digital games is significantly affected by attitude toward digital games. It is also seen that the resources and competencies of the individuals significantly affect this intention. Subjective norms, psychological well-being, gamer identity and satisfaction are also factors affecting continuation intention. In line with these findings, it has been revealed that the support or guidance that gamers receive from their environment regarding the game, their psychological state during the game, their approach to their gamer identity, and their level of satisfaction with the game affect their continuation of the game and that digital games are enjoyable leisure and socialization-oriented activities.