Understanding the effects of organizational psychosocial support on employees during Kahramanmaraş earthquake in 2023: A qualitative study
2023 Kahramanmaraş depremi sonrası çalışanlara yönelik örgütsel psikososyal desteğin etkilerini anlamak: Nitel bir çalışma
- Tez No: 946273
- Danışmanlar: PROF. DR. İDİL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, 2023 Şubat ayında meydana gelen Kahramanmaraş depremi sonrasında bir enerji firmasında çalışanların deneyimlerini ve örgütsel psikososyal desteğin etkilerini anlamayı hedeflemektedir. Afetler; insanlar üzerinde fiziksel, psikolojik ve sosyal etkiler yaratırken; bu süreçte bireylerin kaynaklara erişimi de dayanıklılıklarını arttırmaktadır. (Hobfoll, 1989) Afet gibi toplumsal travma yaratma potansiyeline sahip olaylarda örgütsel destek çalışan stresini azaltarak iyi oluşa uzun vadede olumlu katkı sunmaktadır. (Mizrak, 2024). Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden gömülü teori yaklaşımı kullanılmış, sekiz odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiş ve toplamda 32 katılımcının görüşlerine yer verilmiştir. Bulgular, dört ana başlık altında toplanmıştır:“Depremin Akut Dönem Deneyimleri”,“Deprem Sonrası Değişim”,“Örgütsel Müdahaleler”ve“Afet Planlaması Yapan Kurumların Çalışanlar Üzerinde Yarattığı Hisler”. Depremin akut döneminde çalışanların yaşadığı zorluklar, psikolojik ve sosyal uyum süreçleri, örgütlerin kısa, orta ve uzun vadeli müdahalelerinin çalışanlar üzerindeki etkileri derinlemesine analiz edilmiştir. Örgütsel psikososyal desteğin; çalışanların iyilik hali, kriz yönetimi, güven ve iş sürekliliği algısı üzerindeki etkileri vurgulanmıştır. Elde edilen bulgular hem çalışanlar hem de örgütler için kriz yönetimi süreçlerinde yol gösterici olabilecek öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the experiences of employees working in an energy company after the Kahramanmaraş earthquake in February 2023 and the effects of organizational psychosocial support. While disasters impact people physically, psychologically, and socially, individuals' access to resources also increases their resilience. (Hobfoll, 1989) In events that have the potential to create social trauma, such as disasters, organizational support reduces employee stress and makes a positive contribution to well-being in the long term. (Mizrak, 2024) In this study, the grounded theory approach, one of the qualitative research methods, was used, eight focus group interviews were conducted, and the opinions of 32 participants were included. The findings were gathered under four main headings:“Acute Period Earthquake Experiences”,“Changes After the Earthquake”,“Organizational Interventions”, and“Feelings Created in Employees by Disaster Planning Institutions”. The difficulties experienced by employees during the acute period of the earthquake, psychological and social adaptation processes, and the effects of short-, medium-, and long-term interventions of organizations on employees were analyzed in depth. The impact of organizational psychosocial support on employees' well-being, crisis management, trust, and business continuity perception was emphasized. The findings provide suggestions to guide employees and organizations in crisis management processes.