Liderlik stillerinin çalışan motivasyonu ve sadakati üzerindeki etkisi üzerine ampirik bir araştırma
Empirical research about the impact of leadership approaches on the employee motivation and loyalty
- Tez No: 946277
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET SARACEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Liderlik her organizasyonda hayati bir önem taşımaktadır. Bir ekibe yön vermeyi ve bunu insanlara iletmeyi, onları organizasyonel başarıya ulaşmaya katkıda bulunmaları için motive etmeyi ve onlara ilham vermeyi içermektedir. Liderlik, bağlılık oluşturmak ve çalışanlardan en iyi işi elde etmek için stratejik olarak odaklanmış olmayı ve davranışsal teknikleri uygulamayı gerektirmektedir. İş dünyasında başarılı liderler; olumlu, güvenilir ve proaktif bir tutum sergileyen, iş hedeflerine yönelik vizyonu belirleyen, tanımlanmış hedeflere ulaşmak için kesin bir bağlılık ortaya koyan, vizyonlarını etkili bir şekilde iletebilen, ekiplerine ve organizasyonlarına bağlı olan, stratejileri planlamada ve geliştirmede becerikli, motivasyona odaklı ve net talimatlar belirleyebilen, ekip üyelerinin görüşleri ve ihtiyaçları ile ilgilenen, çalışanlara hedeflere ulaşmaları için ilham verebilen ve ekibine karşı dürüst ve şeffaf olan kişilerdir. Günümüzün rekabetçi dünyasında, organizasyonun en değerli varlığını tatmin etmeden ve çalışanların liderlerine ve organizasyonlarına sadakatlerini ortaya çıkarmadan organizasyonun rekabet etmesi ve hatta hayatta kalması zordur. Bu nedenle, liderlik stilleri perspektifinden çalışan sadakati ve motivasyonunun incelenmesi bu araştırmanın merkezinde yer almaktadır. Başka bir anlatımla, bu çalışmanın amacı, liderlik stillerinin grup veya örgütsel performansın bir yordayıcısı olarak çalışan motivasyonu ve sadakati üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmanın farklı değişkenleri için dört bölümden oluşan bir anket kullanılmıştır. Anketin birinci bölümünde Demografik Bilgiler, ikinci bölümünde Örgütsel Bağlılık Ölçeği, üçüncü bölümünde Çok Faktörlü Liderlik Stilleri Ölçeği ve dördüncü bölümünde Çalışan Motivasyonu Ölçeği yer almaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 22 programına aktarılarak analiz edilmiştir. Burada her bölümde sorulardan alınan sonuçlara ilişkin frekans dağılımları hesaplanmıştır. Frekans tabloları sorulara verilen cevapların dağılımlarını ve yüzdelerini göstermektedir. Sonrasında demografik verilerin ölçekler üzerindeki etkisini ölçmek için bağımsız grup t-testi ve tek yönü varyans analizi (ANOVA) ve ölçekler arasındaki ilişkiyi ölçmek için Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Leadership is vital in every organization. Leadership involves directing a team and communicating it to people, motivating and inspiring them to contribute to achieving organizational success. Leadership requires being strategically focused and applying behavioral techniques to build commitment and get the best work from employees. Successful leaders in business are positive, reliable and exhibit proactive attitudes, determine a vision for business goals, demonstrate a firm commitment to achieve defined goals, are able to effectively communicate their vision, teams, and organizations that are affiliated with the strategies in the planning and development of skilled, motivated, focused, and able to set clear instructions to team members dealing with the needs and opinions of the employees who was able to inspire the team to achieve goals. In today's competitive world, it is difficult for an organization to compete and even survive without satisfying the organization's most valuable asset and revealing employees' loyalty to their leaders and organizations. Therefore, the study of employee loyalty and motivation from the perspectives of leadership styles is central to this research. In other words, the purpose of this study is to investigate the impact of leadership styles on employee motivation and commitment as a predictor of group or organizational performance. A four-part questionnaire was used for different variables of the study. In the first part of the survey, the demographic information, in the second part, the Organizational Commitment Scale, in the third part, the Multi-Factor Leadership Styles Scale, and in the fourth part, the Employee Motivation Scale are included. The data obtained from the research was transferred to SPSS 22 program and analyzed. Here, frequency distributions related to the results obtained from the questions were calculated in each section. Frequency tables showed distributions and percentages of answers to questions. After that, Independent Group t-test and one-way variance analysis (ANOVA) were used to measure the impact of demographic data on scales, and Pearson correlation analysis was used to measure the relationship between scales.