Okul öncesi öğretmenlerinin biyofilik eğilimleri ve okul öncesi eğitim ortamlarında riskli oyunlara karşı toleransları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Exploring the relationship between early childhood educators' biophilic tendencies and tolerance for risky play in preschool environments
- Tez No: 946284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZCAN ÇIĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerin biyofilik eğilimleri ile oyunda risk toleransları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Tokat ilinde görev yapan ve kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle seçilen 181 okul öncesi öğretmeni ile yürütülmüştür. Nicel bir araştırma olan bu çalışma, ilişkisel tarama modeliyle desenlenmiş ve veriler çevrimiçi anket formları aracılığıyla toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Biyofili Düzeylerini Belirleme Ölçeği ve Oyunda Risk Alma Toleransı Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları daha önce yapılmış ve araştırmada bu ölçütlere dayalı analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, okul öncesi öğretmenlerin biyofilik eğilimleri ile oyunda risk alma toleransları arasında orta düzeyde, pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca Oyunda Risk Alma Toleransı Ölçeği, öğretmenlerin biyofilik eğilim düzeylerini anlamlı düzeyde yordayabilmektedir. Bununla birlikte, öğretmenlerin biyofilik eğilim puanları ile demografik değişkenler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Benzer şekilde, oyunda risk alma toleransı puanları da bu demografik değişkenlere göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Elde edilen sonuçlar, öğretmenlerin doğa ile olan bağlarının, çocukların oyun yoluyla gelişimlerine katkı sunabilecek risk alma davranışlarını teşvik edebileceğini göstermektedir. Bu bağlamda, öğretmen yetiştirme programlarında biyofilik farkındalığın geliştirilmesine yönelik uygulamalara yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between preschool teachers' biophilic tendencies and their risk tolerance in the game. The study was conducted with 181 preschool teachers working in Tokat province in the 2023-2024 academic year and selected by convenience sampling method. This study, which is a quantitative research, was designed with the relational survey model and data were collected through online questionnaire forms. The Scale for Determining Levels of Biophilia and the Scale for Tolerance of Risk-Taking in Play were used as data collection tools. The validity and reliability studies of the scales were conducted previously and the analyses based on these criteria were carried out in the study. According to the findings of the study, it was found that there was a moderate, positive and significant relationship between preschool teachers' biophilic tendencies and their tolerance for risk-taking in play. In addition, the Tolerance for Risk-Taking in Play Scale can predict teachers' biophilic tendency levels at a significant level. However, no significant difference was found between teachers' biophilic tendency scores and demographic variables. Similarly, risk-taking tolerance scores in play did not show a significant difference according to these demographic variables. The results obtained show that teachers' ties with nature can encourage risk-taking behaviors that can contribute to children's development through play. In this context, it is recommended that teacher training programs should include practices to develop biophilic awareness.