Dördüz açık hipotezi: Türkiye örneği
Quadruplet deficits hypothesis: Case of Turkey
- Tez No: 788821
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE BUZDAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bütçe açıkları ile cari açıklar arasında bir ilişki olduğunu ileri süren ikiz açıklar hipotezi ile bu değişkenlere tasarruf-yatırım açığının da eklenmesiyle oluşan üçüz açıklar hipotezi ekonomi yazınında geniş bir literatüre sahiptir. Üçüz açık hipotezinin değişkenlerine çıktı açığının da dahil edilmesiyle yeni bir görüş olan dördüz açık hipotezi ekonomi literatüründe sınırlı sayıda olsa da yerini almıştır. Bu çalışmada dördüz açık hipotezinin geçerliliğinin Türkiye ekonomisi için araştırılması amaçlanmıştır. 1980-2020 döneminin incelendiği çalışmada VAR analizi kapsamında varyans ayrıştırma, Granger nedensellik ve etki-tepki fonksiyonlarından yararlanılmıştır. Söz konusu analizlerden elde edilen sonuçlara göre Türkiye ekonomisinde dördüz açık hipotezinin geçerli olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The twin deficits hypothesis, suggesting a relationship between budget deficits and current account deficits, and the triple deficits hypothesis, formed by adding the saving and investment deficits to these variables, have gained wide currency in the economic literature. With the inclusion of the output gap in the variables of the triple deficits hypothesis, quadruple deficits hypothesis, which represents a new view, has taken its place in the economic literature, albeit in limited numbers. In this study, it is aimed to investigate the validity of the quadruplet deficit hypothesis for the Turkish economy. In the study, which examines the 1980-2020 period, variance decomposition, Granger causality and action-response functions were used within the scope of VAR analysis. According to the results obtained from these analyzes, it can be stated that the quadruplet deficit hypothesis is valid in the Turkish economy.