Almanya'da yaşayan Müslümanların algıladıkları dinî ayrımcılık
Religious discrimination perceived by Muslims living in Germany
  1. Tez No: 946302
  2. Yazar: KÜBRA KANTARMIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESİBE ESEN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ayrımcılık, bireylerin veya grupların belirli özelliklerine dayalı olarak farklı muamele görmesi anlamına gelir ve genellikle olumsuz bir anlam taşır. Ayrımcılığa maruz kalan bireyler ise hem psikolojik hem de sosyolojik olarak olumsuz etkilenirler. Bundan dolayı ayrımcılığın ne olduğu, ayrımcılığın neden meydana geldiği ve ayrımcılığın sonuçları birçok alanda araştırma konusu haline gelmiştir. Din psikolojisi alanında ayrımcılık konusu, insan psikolojisi üzerinde bıraktığı etki bakımından analizlere tabi tutulmuştur. Almanya'daki Türklerin varlığı genellikle yapılan çalışmalarda 1960'lı yıllara dayandırılmaktadır. Elbette bu tarihten önce de Türk varlığından bahsedilebilir ancak bu tarihten itibaren Almanya'nın iş gücü talebi nedeniyle Türkiye'den kısa bir süre içerisinde Almanya'ya çok sayıda misafir işçi (Gastarbeiter) göç etmiştir. Başlangıçta kısa süreliğine çalışma amacıyla Almanya'ya göç eden işçiler, zaman içerisinde yerleşme imkânı bulmuş ve Almanya'daki Müslüman varlığının ana gövdesini oluşturmuşlardır. Almanya birçok farklı coğrafyadan göç almış bir ülkedir. Bunların çoğu Türkiye'den gelmekte ve şu anda Almanya'da yaşayan Türkler üçüncü veya dördüncü nesildirler. Bu çalışma dinî ayrımcılığın farklı boyutlarına yoğunlaşarak Almanya'daki Türk Müslümanların dinî ayrımcılığı hangi boyutlarda algıladıklarını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Türk Müslümanların iş yerlerinde, sosyal alanlarda ve okullarda algıladıkları ayrımcılığı ortaya koymak amacıyla Almanya'nın Osnabrück, Stuttgart, Nürnberg ve Frankfurt bölgelerinde yaşayan 20 Türk Müslüman ve 5 Alman Hristiyan ile yüz yüze ve online olarak mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Görüşmecilerin yaş aralığı 18 ila 69 arasında değişmektedir. Aynı zamanda görüşmeciler rastlantısal belirlendiğinden eğitim düzeyleri, meslek grupları, cinsiyetleri ve dindarlık algıları heterojen bir grup oluşturmaktadır. Mülakatlardan elde edilen veriler, Word ortamına aktarılmış, Nvivo14 yardımı ile düzenlenmiş ve işlenmiştir. Mevcut çalışma, sosyal kimlik kuramı temelinde ele alınmıştır. Bu kuram, bireyin dinî grup aidiyetinin psikolojisini anlamada önemli rol oynamaktadır. Böylece Almanya'da yaşayan Türk Müslümanların algıladığı dinî ayrımcılık, bu ayrımcılığın yaşam standartlarını ne derece etkilediği, Türk Müslümanların Almanlara bakış açısı, Almanların Türk Müslümanlara bakış açısı analiz edilmeye çalışılmıştır. Araştırma neticesinde Almanya'da yaşayan Türk Müslümanların dinî kimliklerinden dolayı eğitim kademelerinde, sosyal yaşamlarında, iş hayatlarında algıladıkları ayrımcılığa dair bulgular elde edilmiş ve benzer çalışmalara da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Discrimination means treating people or groups differently on the basis of certain characteristics and is usually unfavourable. People who are discriminated against are negatively affected both psychologically and sociologically. Therefore, the question of what discrimination is, why it occurs and what it leads to has become a subject of research in many fields. In both modern psychology and religious psychology, the issue of discrimination has been analysed in detail in terms of its effects on the human psyche and many theories have been put forward on this subject. The presence of Turks in Germany is generally dated back to the 1960s. Of course, the presence of Turks can be mentioned before this date, but since then, due to the great demand for labour in Germany, a large number of guest workers have migrated from Turkey to Germany in a short time. The guest workers, who initially came to Germany to work for short periods of time, found the opportunity to settle down in time and formed the main part of the Muslim presence in Germany. Germany is a country that has accepted immigrants from many different regions. According to micro-census data, 24.9 million of the total population of 83.9 million in Germany in 2023 were of immigrant origin (immigrants and their descendants). This corresponds to 29.7 per cent of the total population. Of the 24.9 million people with a migrant background, 12.4 million are German citizens and 12.5 million are foreigners. The exact number of Muslims living in Germany cannot be determined, but according to the German Islamic Conference (http://www.deutsche-islam-konferenz.de) it is estimated to be between 4.4 and 4.7 million. Most of them come from Turkiye. They came to Germany as guest workers in the 1960s and 1970s and are currently the third or fourth generation living in Germany. This study focuses on different dimensions of religious discrimination and aims to determine the extent to which Turkish Muslims in Germany perceive religious discrimination. Face-to-face and online interviews were conducted with 20 Turkish Muslims and 5 German citizens living in the cities of Backnang, Stuttgart and Duisburg in Germany to determine the discrimination perceived by Turkish Muslims in the workplace, social sphere and school. The age range of the interviewees is between 18 and 69. Since the interviewees were not prioritised, their education levels, occupational groups, gender and perceptions of religiosity constitute a heterogeneous pattern. The data obtained from the interviews were transferred to Word media and organised and processed using Nvivo14 . This study was analysed on the basis of social identity theory. This theory plays an important role in understanding the psychology of an individual's religious group affiliation. Thus, the religious discrimination perceived by Turkish Muslims living in Germany, the extent to which this discrimination affects their living standards, the perspective of Turkish Muslims towards Germans and the perspective of Germans towards Turkish Muslims were analysed. As a result of the research, insights on the discrimination perceived by Turkish Muslims living in Germany based on their religious identity in the fields of education, social life and business life were obtained and similar studies were also mentioned.