Suriyeli göçmen kadın girişimcilerin Türkiye'deki ticari faaliyetleri: Gaziantep örneği
Commercial activities of Syrian refugee women entrepreneurs in Turkey: The case of Gaziantep province
  1. Tez No: 946300
  2. Yazar: AYÇA YEŞİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHUN BURAK SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Arap Baharı'nın ardından milyonlarca insan yaşadıkları topraklardan ayrılmak zorunda kalmış ve farklı ülkelerde yeni yaşamlar kurmaya çalışmıştır. Türkiye, bu göç hareketinde önemli bir durak haline gelerek özellikle Ortadoğu'dan gelen çok sayıda düzensiz göçmene ev sahipliği yapmıştır. Mülteciler, ev sahibi ülkede karşılaştıkları dil bariyeri, eğitime erişim, sosyal uyum ve kültürel farklar gibi engeller nedeniyle istihdam piyasasına dâhil olmakta zorlanmakta ve bu durum, onları kendi işlerini kurmaya yöneltmektedir. Bu bağlamda, Arap Baharı sonrasında Türkiye'ye göç eden Suriyeli kadınların girişimcilik faaliyetleri dikkat çekmektedir. Bu çalışma, Gaziantep ilinde ikamet eden ve kendi işini kurmuş olan Suriyeli kadın girişimcilerin deneyimlerini derinlemesine incelemektedir. Araştırma kapsamında nitel yöntem tercih edilmiş, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Farklı ilçelerde faaliyet gösteren yedi Suriyeli kadın girişimciyle gerçekleştirilen bu görüşmeler aracılığıyla toplanan veriler, girişimcilerin zorlu koşullara rağmen işlerini ayakta tutma çabalarını ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, bu kadınların sınırlı kaynaklara ve çok yönlü zorluklara rağmen girişimcilik yoluyla sosyal ve ekonomik varlıklarını sürdürme mücadelesine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Following the Aran Spring, millions of people were forced to leave their homelands and seek new lives in different countries. Turkey has become a significant destination in this migration movement, hosting a large number of irregular migrants, parrticularly from the Middle East. Due to challenges such as language barriers, limited Access to education, social integration difficulties, and cultural differences, refugees often struggle to enter the labor market in host countries, as a result, manya re driven to start their own businesses. In this context, the entrepreneurial activies of Syrian Women who migrated to Turkey after the Arab Spring have drawn increasing attention. This study explores the experinces of Syrian Women Entrepreneurs residing in Gaziantep who have established their own businesses. A qualitive research method was employed, using semi structured interviews as the primary data collection tool. İnterviews were conducted with seven Syrian Women Entrepreneurs operating in various districts of Gaziantep. The findings highlight the efforts of these Women to sustain their businesses despite challenging conditions. The study sheds light on their struggle to maintain social and Economic presence through entrepreneurship, depite limited resources and multifaced obstacles.