Havacılık sektörü çalışanlarında duygusal emeğin örgütsel bağlılığa ve işten ayrılmaya etkisi
The effect of emotional labor on organizational commitment and quitter among aviation industry employees
- Tez No: 946306
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
HAVACILIK SEKTÖRÜ ÇALIŞANLARINDA DUYGUSAL EMEĞİN ÖRGÜTSEL BAĞLILIĞA VE İŞTEN AYRILMAYA ETKİSİ Havacılık sektörü çalışanlarının duygusal emeklerinin örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyetlerine olan etkilerinin belirlenmesinin amaçlandığı bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmada Türkiye'de yaşamakta olan tüm havacılık sektörü çalışanları arasından 384 kişi ile veriler toplanmış ve veriler SPSS istatistik programında analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; duygusal emeğin, işten ayrılma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisi belirlenmiştir. Duygusal emekteki 1 birim artış, işten ayrılma niyetini 0,237 birim artırmaktadır. Yüzeysel davranış alt boyutundaki artış ise 0,102 birim, duyguların bastırılması alt boyutundaki artış 0,087 birim etki yaparken, derin davranış alt boyutu 0,123 birim azalmasına yol açmaktadır. Örgütsel Bağlılık da işten ayrılma niyeti üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir; 1 birim artış, işten ayrılma niyetinde 0,882 birim azalma sağlamaktadır. Duygusal, devam ve normatif alt boyutlarındaki her bir artış, işten ayrılma niyetini sırasıyla 0,809, 0,436 ve 0,717 birim azaltmaktadır. Ayrıca, örgütsel bağlılığın duygusal emek ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide aracı bir rolü olduğu ve bu etkinin negatif yönde olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda duygusal emek, işten ayrılma niyetini artıran bir faktördür; özellikle yüzeysel davranışlar ve duyguların bastırılması olumsuz etki yaratmaktadır. Bu durumu aşmak için çalışanlara stres yönetimi ve duygusal dayanıklılık eğitimi verilmeli, empati odaklı liderlik modelleri uygulanarak daha sağlıklı bir çalışma ortamı sağlanmalıdır. Çalışanların organizasyona bağlılıklarını artırmak için takım çalışması ve iletişim geliştirme programları, cazip ödüllendirme sistemleri ve sosyal sorumluluk projelerinde yer alma fırsatları sunulmalıdır. Ayrıca, liderlik yaklaşımları uzun vadeli değer yaratma hissiyatını desteklemeli, çalışma saatleri esnekleştirilmeli ve işe alımda duygusal zekâ değerlendirilmeleri yapılmalıdır. Sektörler arası kıyaslamalar yapmak ve nitel yöntemlerle çalışanların duygusal emek deneyimlerini ayrıntılı incelemek de önemlidir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF EMOTIONAL LABOR ON ORGANIZATIONAL COMMITMENT AND QUITTER AMONG AVIATION INDUSTRY EMPLOYEES In this study, which aims to determine the effects of emotional labor of aviation sector employees on organizational commitment and turnover intentions, relational screening design, one of the quantitative research methods, was used. In the study, data were collected from 384 people among all aviation sector employees living in Turkey and the data were analyzed in SPSS statistics program. According to the results obtained; a significant effect of emotional labor on turnover intention was determined. 1 unit increase in emotional labor increases turnover intention by 0.237 units. An increase in the surface acting sub-dimension has an effect of 0.102 units, an increase in the suppression of emotions sub-dimension has an effect of 0.087 units, while the deep acting sub-dimension causes a decrease of 0.123 units. Organizational Commitment also has a strong effect on turnover intention; a 1 unit increase provides a decrease of 0.882 units in turnover intention. Each increase in the emotional, continuation and normative sub-dimensions reduces turnover intention by 0.809, 0.436 and 0.717 units, respectively. In addition, it has been determined that organizational commitment has a mediating role in the relationship between emotional labor and intention to leave, and this effect is negative. In this context, emotional labor is a factor that increases intention to leave; especially superficial behaviors and suppression of emotions have negative effects. In order to overcome this situation, employees should be given stress management and emotional resilience training, and a healthier working environment should be provided by implementing empathy-focused leadership models. Teamwork and communication development programs, attractive reward systems and opportunities to take part in social responsibility projects should be offered to increase employees' commitment to the organization. In addition, leadership approaches should support the feeling of creating long-term value, working hours should be made flexible and emotional intelligence assessments should be made during recruitment. It is also important to make comparisons between sectors and to examine the emotional labor experiences of employees in detail using qualitative methods.