Kaleydoskop
Kaleydoskop
- Tez No: 946307
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK BUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez sinemada renklerin metaforik bir anlatı aracı olarak; karakterlerin dinamiklerini temsil etmedeki işlevini, bu kapsamda çekilen Kaleydoskop isimli kısa film üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tezin kurgusu kapsamında; Kaleydoskop bu anlayıştan yola çıkılarak, bir kısa film örneğini kapsayacak şekilde oluşturulmuştur. Film, sıcak (tutkulu, enerjik) ve soğuk (mesafeli, tepkisiz) karakterlerin temsili üzerinden, bu karakterler arasındaki zıtlıkları ve bu zıtlıkların uyuma dönüşme sürecini ele almaktadır. Kaleydoskop kısa film çalışmasında elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: Sinema, temelinde görüntülerin renklerin birleşiminin yansıtıldığı bir sanat dalı olarak düşünülebilir. Tıpkı piksellerin bir araya gelerek anlamlı bir renk ve ardından bu renklerin görüntü kompozisyonu oluşturması gibi; bireylerin ruhsal ve duygusal yapıları da farklı renklerle metaforik olarak sinemada temsil edilebilir. Bulgular, renklerin yalnızca estetik kaygılara hizmet etmediğini, aynı zamanda sinemada karakterlerin duygusal ve psikolojik katmanlarını derinleştiren bir anlatı dili sunduğunu ortaya koymaktadır. Sinemada renk kullanımının bilinçli ve tematik bir anlatı aracı olarak işlevini göstermek amacıyla Kaleydoskop kısa filmi çekilmiştir. Birinci bölümde renklerin sinemada kullanımının öneminin yanı sıra kaleydoskop, ikinci bölümde çekim süreci ve sonrası detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the function of colours in cinema as a metaphorical narrative tool in representing the dynamics of characters through the short film Kaleidoscope. Within the scope of the fiction of this thesis; Kaleidoscope was created to cover a short film example based on this understanding. Through the representation of hot (passionate, energetic) and cold (distant, unresponsive) characters, the film deals with the contrasts between these characters and the process of transforming these contrasts into harmony. The findings of the kaleidoscope short film study can be summarised as follows: Cinema can be considered as a branch of art in which the combination of images and colours is reflected. Just as pixels come together to form a meaningful colour and then these colours form an image composition, the mental and emotional structures of individuals can be represented metaphorically in cinema with different colours. The findings reveal that colours not only serve aesthetic concerns, but also offer a narrative language that deepens the emotional and psychological layers of the characters in cinema. The short film Kaleidoscope was shot to demonstrate the function of the use of colour in cinema as a conscious and thematic narrative tool. In the first part, the importance of the use of colours in cinema as well as the kaleidoscope, in the second part, the shooting process and its aftermath are detailed.