Hatay'da görev yapmış olan psikososyal çalışmacıların stresle başa çıkmalarının travma sonrası disosiyatif yaşantıları ve stres belirtileri üzerindeki etkisi
The impact of coping with stress on post-traumatic dissociative experiences and stress symptoms among psychosocial workers in Hatay
  1. Tez No: 946316
  2. Yazar: MÜNİRE ŞAFAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL DURSUN ACEMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışma, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ve ikincil travmatik stres (İTS) kavramlarını ele alarak, özellikle psikososyal çalışmacılar üzerindeki etkilerini incelemektedir. Literatür taraması bölümünde, İTS'nin nedenleri, belirtileri ve sonuçları detaylı bir şekilde açıklanmış, vekaleten travmatizasyon, travmatik karşı aktarım, tükenmişlik ve şefkat yorgunluğu gibi benzer kavramlarla ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca İTS ile başa çıkma yöntemleri ve bu konuda yapılan çalışmalar da değerlendirilmiştir. Savunma mekanizmaları bölümünde, ilkel, nevrotik ve olgun savunma mekanizmaları tanımlanmış ve bölme savunma mekanizmasının psikososyal etkileri, stresle başa çıkmadaki rolü ve İTS ile ilişkisi üzerinde durulmuştur. Bu çalışma, Hatay'da görev yapmış olan psikososyal çalışmacıların disosiyatif yaşantı düzeyleri, travma sonrası stres belirtileri (TSSB) ve stresle başa çıkma yaklaşımlarını incelemiştir. Sonuçlar, disosiyatif yaşantı düzeyinin TSS belirtilerini artırdığını, ancak stresle başa çıkma yaklaşımlarının disosiyatif yaşantı düzeylerini ve TSSB'ni azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the concepts of Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD) and Secondary Traumatic Stress (STS), focusing particularly on their effects on psychosocial workers. In the literature review section, the causes, symptoms, and consequences of STS are thoroughly explained, and its relationship with related concepts such as vicarious traumatization, traumatic countertransference, burnout, and compassion fatigue is analyzed. Additionally, coping strategies for STS and studies conducted on this topic are evaluated. In the defense mechanisms section, primitive, neurotic, and mature defense mechanisms are defined, with emphasis placed on the psychological effects of the splitting defense mechanism, its role in coping with stress, and its relationship with STS. This study also explores the dissociative experiences, post-traumatic stress symptoms, and coping strategies of psychosocial workers serving in Hatay. The results reveal that dissociative experiences increase PTSD symptoms, whereas coping strategies reduce both dissociative experiences and PTSD symptoms.