Yemek menülerinin optimizasyonu için bir çok amaçlı model önerisi
A multi-objective model proposal for food menu optimization
- Tez No: 946345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN EROZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Menü planlama, toplu tüketim alanlarında belirli bir grup için sağlıklı, dengeli ve sürdürülebilir menüler oluşturmak adına temel bir yaklaşım olarak öne çıkmaktadır. Literatürde menü planlama, uygulama alanına bağlı olarak diyet planlama ve menü planlama olmak üzere iki ana kategoriye ayrılmaktadır. Bu çalışma, toplu tüketim alanlarında Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan rehberler doğrultusunda, vejetaryenlik gibi bir özel beslenme durumunu göz önünde bulundurarak, minimum maliyetle sağlıklı bir yaşamı destekleyen, fiziksel gereksinimlerle uyumlu ve aynı zamanda sosyal ve kültürel değerlere uygun menü planı oluşturulmasını hedefleyen çok amaçlı bir matematiksel model sunmaktadır. Model, besin öğelerinin dengesi kadar, sunumda renk çeşitliliği gibi estetik unsurları da dikkate alarak bireylerin iştahını ve memnuniyetini artırmayı amaçlamaktadır. Önerilen model, GAMS yazılımı kullanılarak kodlanmış ve gerçek hayattan bir problem üzerinde test edilerek etkinliği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Menu planning emerges as a fundamental approach in collective consumption settings, aiming to create healthy, balanced, and sustainable menus for specific groups. The literature divides menu planning into two main categories: diet planning and menu planning, depending on the application area. This study presents a multi-objective mathematical model designed to create menus in collective consumption settings that adhere to the guidelines published by the Turkish Ministry of Health, considering specific dietary preferences such as vegetarianism. The model aims to support a healthy lifestyle at minimum cost while aligning with physical requirements and social and cultural values. In addition to the balance of nutrients, the model also considers aesthetic elements such as color variety in presentation, aiming to enhance individuals' appetite and satisfaction. The proposed model was coded using GAMS software and tested on a real-life problem, proving its effectiveness.