Yoğurulmuş özdeş numuneler için konsolidasyon testi süre ve parametrelerinin değerlendirmesi
Assessment of consolidation test durations and parameters for remolded identical samples
- Tez No: 946344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNEŞ BABAGİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Konsolidasyon teorisi, zeminin konsolidasyon sürecindeki davranışını ve bu süreçte meydana gelen oturmaların büyüklüğü ile zamanlamasını açıklayan temel bir yaklaşımdır. Bu oturmalar sırasında ortaya çıkan deformasyonlar, genellikle uzun zaman dilimlerine yayılmaktadır. Bu çalışmada sunulan yeni konsolidasyon testi önerisinin temel hipotezi, konsolidasyon deney süresinin bir gün gibi kısa bir zamana indirgenmesini hedeflemektir. Bu hedef doğrultusunda, laboratuvar ortamında yeterli sayıda özdeş özelliklere sahip zemin numunesinin elde edilmesi amaçlanmıştır. Özdeş karakteristiklere sahip numunelerin laboratuvar koşullarında temini için santrifüj düzeneği kullanılmış ve yapay numuneler hazırlanmıştır. Üç farklı likit limit su içeriğine sahip zemin örnekleri hazırlanmış; her bir zemin numunesi için sırasıyla 300, 400, 500 ve 600 devir/dakika (RPM) olacak şekilde santrifüj deneyleri uygulanmıştır. Toplamda 96 adet zemin numunesi üzerinde hem geleneksel konsolidasyon deneyleri hem de bu çalışmada sunulan hipoteze dayalı alternatif yükleme senaryosu çerçevesinde günlük deneyler gerçekleştirilmiştir. Geleneksel yöntemde kademeli yükleme, suyun daha etkin drenajını sağlayarak özellikle yüksek efektif gerilme düzeylerinde boşluk oranlarında günlük yönteme göre daha belirgin azalmaya yol açmıştır. Likit limit arttıkça başlangıç boşluk oranı artarken, RPM artışı ise bu oranı düşürmüştür. RPM değerindeki artış, her iki yöntemde de ön konsolidasyon basıncının yükselmesine neden olmuştur. Ayrıca, sıkışma ve yeniden sıkışma indisleri geleneksel yöntemde, günlük yönteme kıyasla nispeten yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Consolidation theory is a fundamental approach that explains the behavior of soil during the consolidation process and the magnitude and timing of settlements that occur during this process. The deformations that occur during these settlements are generally spread over long periods of time. The basic hypothesis of the new consolidation test proposed in this study is to reduce the consolidation test duration to a short period of time, such as one day. To achieve this goal, it was necessary to obtain a sufficient number of soil samples with identical characteristics in a laboratory setting. A centrifuge apparatus was used to prepare artificial samples with identical characteristics under laboratory conditions. To represent different water contents, soil samples with three different liquid limit water contents were prepared; each soil sample was subjected to rotation at 300, 400, 500, and 600 revolutions per minute (RPM), respectively. In total, 96 soil specimens were tested using both conventional consolidation methods and the proposed daily test approach based on alternative loading scenarios derived from the study's hypothesis. In the conventional method, stepwise loading enabled more effective drainage of water, resulting in a more pronounced decrease in void ratio compared to the daily method, especially at higher levels of effective stress. As the liquid limit increased, the initial void ratio also increased, whereas higher RPM values led to a decrease in this ratio. The increase in RPM resulted in higher preconsolidation pressure in both methods. Additionally, compression and recompression indices were found to be relatively higher in the conventional method compared to the daily method. Science