Hipospadiaslı çocukların glans ve meatusunun morfolojik özelliklerine göre prepisyum ve tunica dartosta cinsiyet hormon reseptörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of sex hormone receptors in the prepuce and tunica dartos according to the morphological features of the glans and meatus in children with Hypospadias
- Tez No: 946352
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN TANELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Hipospadias penis ventral yüzünün anatomik bir anomalisidir. Hipospadiasa neden olabilecek birçok çevresel ve genetik etken olduğu düşünülse de patogenezini tam olarak açıklayan bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamız, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı'nda, 2022–2024 yılları arasında opere edilen prepubertal hipospadias olgularından ve rutin sünnet yapılan prepubertal olgulardan elde edilen dokulardan prospektif olarak gerçekleştirilmiştir Operasyon sırasında iç prepisyum(İP) ve dış prepisyum(DP), ventral dartos(VD) ve dorsal dartos(DD), üretra epiteli(UE) ve firlit yakasından(FY) dokularından örnekler alınarak bu örnekler histopatolojik olarak androjen reseptörleri(AR) ve östrojen reseptörleri(ER) açısından değerlendirilmiştir. Tüm hastalardan operasyon sırasında alınan doku örneklerinde AR ve ER immunohistokimyasal boyaması yapılmıştır. Sünnet yapılan olgulardan kontrol grubu örnekleri elde edildşitir. Tüm dokuların reseptör düzeyleri modifiye hızlı skor(mQuickscore) ile yarı-kantitatif olarak incelenmiştir. Çalışmamızda AR ve ER düzeyleri prepisyumda proksimal hipospadiaslarda distal hipospadiaslara göre düşük bulunmuştur. Distal hipospadiaslarda da kontrol grubuna göre düşük bulunmuştur. Her hipospadiaslı olgunun kendi VD ve DD arasında AR/ER düzeyleri karşılaştırıldığında VD'deki düzeyleri anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Ayrıca,prepisyumun tam olduğu MIP varyantı ve kontrol grubunda prepisyum ve dartos dokuları karşılaştırıldığında reseptör düzeylerinin MIP grubunda kontrol grubuna göre daha düşük ekspresyon düzeylerinin olduğu saptanmıştır. Hipospadias olmadan V şeklinde defektli prepisyum grubu ve kontrol grunbunda prepisyum ve dartos dokularında reseptör düzeylerinin benzer olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak çalışmamızda MIP varyantında tam prepisyum nedeniyle kontrol grubu ile benzer AR düzeyleri ı beklenirken düşünülenin tam aksine AR ve ER ekspresyon düzeylerinin hipospadias gibi sonuçlar verdiği, hipospadias olmadan V-shape prepisyum olgularında hipospadiasa yakın olmasını beklerken normal sünnet grubu ile benzer bulgular elde edilmiştir. Hipospadias etiyolojisinde hormonal reseptör düzeylerinin yalnızca meatus lokalizasyonuna değil, aynı zamanda ilgili dokulara göre değişiklik gösterdiği saptanmıştır. Bu sonuçlar, hipospadiasın sadece lokal değil, tüm penil dokuları etkileyen kompleks bir gelişimsel bozukluk olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Hypospadias is an anatomical anomaly of the ventral surface of the penis. Although many environmental and genetic factors are thought to cause hypospadias, there is no study that fully explains its exact pathogenesis. Our study was conducted prospectively at the Department of Pediatric Surgery, Faculty of Medicine, Manisa Celal Bayar University, using tissues obtained from prepubertal hypospadias cases operated between 2022–2024 and from prepubertal cases who underwent routine circumcision. During the operation, samples were taken from the inner prepuce (IP) and outer prepuce (DP), ventral dartos (VD) and dorsal dartos (DD), urethral epithelium (UE), and the Firlit collar (FY), and these samples were histopathologically evaluated in terms of androgen receptors (AR) and estrogen receptors (ER). Immunohistochemical staining for AR and ER was performed on the tissue samples taken during the operation from all patients. Control group samples were obtained from the circumcised cases. Receptor levels in all tissues were semi-quantitatively evaluated using the modified quick score (mQuickscore). In our study, AR and ER levels in the prepuce were found to be lower in proximal hypospadias compared to distal hypospadias. In distal hypospadias, they were also found to be lower than in the control group. When AR/ER levels between VD and DD were compared in each hypospadias case, levels in VD were found to be significantly lower. In addition, when prepuce and dartos tissues were compared in the MIP variant, where the prepuce is intact, and in the control group, receptor levels in the MIP group were found to be lower than in the control group. In the group with a V-shaped defective prepuce without hypospadias and the control group, receptor levels in the prepuce and dartos tissues were found to be similar. As a result, in our study, although similar AR levels to the control group were expected in the MIP variant due to the intact prepuce, on the contrary, AR and ER expression levels gave results similar to hypospadias. In V-shape prepuce cases without hypospadias, although receptor levels were expected to resemble hypospadias, findings similar to the normal circumcision group were obtained. It was found that in the etiology of hypospadias, hormonal receptor levels vary not only according to the location of the meatus but also according to the related tissues. These results support that hypospadias is a complex developmental disorder that affects not only the local area but also all penile tissues.