Patlayıcı maddelerin incelenmesi ve tek kademeli penetratör tipi mühimmatların sığınak ve mağara yapıları üzerindeki etkilerinin analizi
Study of explosive materials and analysis of the effects of single – stage penetrator-type munitions on bunker and cave structures
  1. Tez No: 946358
  2. Yazar: SEYHAN ATEŞECELOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Patlayıcı maddelerin fiziksel ve kimyasal özellikleri ile bunların mühimmat tasarımındaki etkileri, savunma teknolojileri alanında kritik bir araştırma konusudur. Tek kademeli penetratör tipi mühimmatların sığınak ve mağara yapıları üzerindeki etkilerinin incelenmesi, bu tür yapıların tahribat mekanizmalarının daha iyi anlaşılmasına ve mühimmat etkinliğinin artırılmasına yönelik stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bu doğrultuda, farklı patlayıcı madde bileşenlerinin enerji salınım karakteristikleri incelenmiş ve tek kademeli penetratör tipi mühimmatların hedef yapılar üzerindeki etkileri ANSYS yazılımı kullanılarak sayısal simülasyonlar ile analiz edilmiştir. Araştırma, hipotetik bir yaklaşıma dayanmakta olup matematiksel hesaplamalar ve sayısal modelleme yöntemleri ile desteklenmiştir. İlk aşamada, patlayıcı maddelerin bütüncül bir sınıflandırması gerçekleştirilerek bazı patlayıcı madde türlerinin enerji salınım kapasiteleri matematiksel olarak hesaplanmıştır. İkinci aşamada ise, tek kademeli penetratör tipi mühimmatın tasarımı gerçekleştirilmiş ve mühimmatın yapısal özellikleri ile çarpma hızı, hedef yapının malzeme mukavemeti, boyutları ve yapısal karakteristikleri gibi parametreler göz önünde bulundurularak farklı senaryolar oluşturulmuştur. Bu seneryolar çerçevesinde, deformasyon ve gerilme analizleri yapılarak mühimmat ile hedef yapı arasındaki etkileşimler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Elde edilen bulgular, mühimmat etkinliğinin yalnızca patlayıcı maddenin gücüne değil, aynı zamanda mühimmatın çarpma hızına, hedef yapının katmanlı olup olmadığına, malzeme mukavemetine ve boyutlarına bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, patlayıcı maddelerin tanımlanması ve sınıflandırılması ile ilgili literatürdeki mevcut eksiklikler önemli ölçüde giderilmiş ve tek kademeli penetratör tipi mühimmatların hedef yapılar üzerindeki etkinliğini belirleyen bazı temel parametreler ortaya konulmuştur. Bu çalışma ile mühimmat tasarım ve kullanım süreçlerine katkı sağlanırken, aynı zamanda sığınak ve mağara yapılarının bu tür mühimmatlara karşı daha dayanıklı hale getirilmesine yönelik önemli mühendislik çıkarımları sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The physical and chemical properties of explosive materials and their impact on munition design constitute a critical research topic in defense tehcnologies. The investigation of the effects of single-stage penetrator-type munitions on bunker and cace structures contributes to a better understanding of the destruction mechanisms of such structures and the development of strategies to enhance munition effectiveness. In this context, the energy release characteristics of different explosive material components have been examined, and tje effects of single-stage penetrator-type munitions on target structures have been analyzed through numerical simulations using ANSYS software. The study adopts a hypothetical approach, supported by mathematical calculations and numerical modeling methods. In the first stage, a comprehensive classification of explosive materials was conducted, and the energy release capacities of certain types of explosives were mathematically calculated. In the second sstage, the design of a single-stage penetrator-type munition was carried out, considering its structural properties, impact velocity, target material strength, dimensions, and structural characteristics to create various scenarios. Within these scenarios, deformation and stress analyses were performed to examine the interactions between the munition and the target structure in detail. The findings reveal that munition effectiveness depends not oly on the explosive material's power but also on impact velocity, the layering of the target structure, material strength, and dimensions. In conclusion, this study significantly addresses existing gaps in the literature regarding the identification and classification of explosive materials and establishes key parameters that determine the effectiveness of single-stage penetrator-type munitions on target structures. While contributing to munition design and operational processes, this research also provides valuable engineering insights into enhancing the resilience of bunker and cave structures against such munitions.