Anterior inferior serebellar arter segmentlerinin varyasyonlarının, komşu nörovasküler yapılar ile ilişkisinin ve perforanlarının dağılımının belirlenmesi
Determination of variations of anterior and inferior cerebellar artery segments, their relationship with adjacent neurovascular structures and the distribution of their perforating arteries
  1. Tez No: 946357
  2. Yazar: MELİH ERÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DAĞÇINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Nöroşirürji, Anatomy, Neurosurgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmada, otopsi sonrası kranial kaviteden çıkarılan taze kadavra beyinlerinde Anterior İnferior Serebellar Arterin (AİSA) beyin sapı, serebellar pedinküller, kranial sinirler ve serebellar kortekse uzanan perforan damarlarının segmental dağılımı ve anatomik lokalizasyonunun incelenmesi amaçlandı. AİSA'nın anatomik varyasyonları önceki birçok çalışmada tanımlanmıştır. Ancak, perforan damarların segmental dağılımı, komşu nörovasküler yapılarla ilişkisi ve cerrahi komplikasyonlarla bağlantısına yönelik çalışmalar sınırlıdır. Bu sayede posterior fossa cerrahisinde cerrahi risklerin azaltılmasına yönelik anatomik referanslar oluşturulması hedeflendi. Gereç ve Yöntem: AİSA'nın perforan dalları, kadavralar üzerinde mikrodisseksiyon tekniği ile segmental olarak haritalandırıldı. Perforan damarların beyin sapındaki dağılımı, ortaya kondu. AİSA'nın dallanma paternleri, varyasyonları ve perforan damarların yerleşimi, istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: AİSAnın baziler arterden çıkış farklılıkları, dallanmaları ve perforanların yerleşimi tespit edilerek istatistiksel olarak değerlendirildi. Sonuç: AİSA'nın perforan damar dağılımı ve nörovasküler ilişkilerinin detaylı haritalandırılması, posterior fossa cerrahisinde beyin sapı ve kranial sinirlerin korunmasına yönelik önemli anatomik veriler sunmaktadır. Analizlerde normal dağılım parametreleri, varyasyon sıklığı ve anatomik ilişkilerin cerrahi komplikasyonlarla olası bağlantıları irdelendi. Bu çalışmanın verileri serebellopontin köşe lezyonları ve mikrovasküler dekompresyon cerrahisinde perforan damarlara bağlı iskemik komplikasyonların öngörülmesi ve minimal invaziv tekniklerin geliştirilmesi açısından klinik uygulanabilirliğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the segmental distribution and anatomical localization of perforating vessels extending from the Anterior Inferior Cerebellar Artery (AICA) to the brainstem, cerebellar peduncles, cranial nerves (particularly the VII-VIII nerve complex), and cerebellar cortex were examined in fresh cadaveric brains extracted from the cranial cavity during autopsies. Anatomical variations of AICA have been previously described. However, the segmental distribution of perforating vessels, their relationship with adjacent neurovascular structures, and their association with surgical complications have not been sufficiently investigated. This study aimed to systematically evaluate the anatomical relationship of AICA's main trunkus, branches, and perforators with cranial nerves and establish anatomical references to reduce surgical risks in posterior fossa surgery. Materials and Methods: The perforating branches of the AICA were mapped segmentally on cadavers using microdissection technique. The distribution of perforating vessels in the brainstem was revealed. The branching patterns and variations of the AICA and the location of perforating vessels were statistically evaluated. Findings: Differences in the origin of the AICA from the basilar artery, its branches and the location of the perforators were determined and statistically evaluated. Conclusion: Detailed mapping of AICA's perforator distribution and neurovascular relationships provides critical anatomical data for preserving the brainstem and cranial nerves during posterior fossa surgery. Analyses explored normal distribution parameters, frequency of variations, and potential links between anatomical relationships and surgical complications. This study holds clinical applicability for predicting ischemic complications associated with perforating vessels in cerebellopontine angle lesions and microvascular decompression surgery, as well as advancing minimally invasive techniques.