Türkiye'deki devlet üniversitelerinin etkinlik analizi: Veri zarflama analizi ile inceleme
Efficiency analysis of public universities in Turkey: An analysis with data envelopment analysis
- Tez No: 946386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KARASAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki 123 devlet üniversitenin etkinliğini ölçmek amacıyla Veri Zarflama Analizi (VZA) yöntemini kullanarak kapsamlı bir inceleme yapılmıştır. Çalışma kapsamında, Türkiye'de bulunan 123 üniversitenin hem akademik hem de idari açıdan değerlendirilmesi yapılmıştır. Performans değerlendirmesinde, üniversitelerin öğrenci sayıları, akademik personel oranları, araştırma çıktıları ve mali kaynakları gibi göstergeler girdi ve çıktı olarak kullanılmaktadır. VZA ile gerçekleştirilen analizler, üniversitelerin kaynaklarını ne kadar verimli kullandıklarını ve optimal bir başarı düzeyine ne kadar yakın olduklarını ortaya koymaktadır. Ayrıca, üniversitelerin çoğunlukta bulunduğu şehirlerdeki üniversitelerin etkinliği ile daha az üniversitenin yer aldığı şehirlerdeki üniversitelerin etkinliği arasında anlamlı farklar olup olmadığı araştırılmıştır. Sonuçlar, üniversitelerin yoğun olarak bulunduğu şehirlerdeki kurumların kaynaklarını daha verimli kullanma eğiliminde olduğunu, ancak birçok üniversitenin potansiyelini tam olarak değerlendiremediğini göstermektedir. Bu bulgular ışığında, üniversitelerin etkinliğini artırmaya yönelik stratejiler önerilmiş ve karar vericiler için politika önerileri sunulmuştur. Çalışma, Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarının etkinliğini artırmaya yönelik önemli veriler sunarak, üniversiteler arası rekabeti artırmayı ve kaynakların daha verimli kullanılmasını teşvik etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a comprehensive analysis has been conducted by using Data Envelopment Analysis (DEA) method to measure the efficiency of 123 public universities in Turkey. Within the scope of the study, 123 universities in Turkey were evaluated both academically and administratively. In performance evaluation, indicators such as student numbers, academic staff ratios, research outputs and financial resources of universities are used as inputs and outputs. The DEA analysis reveals how efficiently universities use their resources and how close they are to an optimal level of success. In addition, it is investigated whether there are significant differences between the efficiency of universities in cities with a large number of universities and the efficiency of universities in cities with fewer universities. The results show that institutions in cities with a high concentration of universities tend to use their resources more efficiently, but many universities fail to fully utilize their potential. In light of these findings, strategies to improve the efficiency of universities are suggested and policy recommendations are presented for decision makers. By providing important data to improve the efficiency of higher education institutions in Turkey, the study aims to increase competition among universities and encourage more efficient use of resources.