Adana ilinde çalışan aile hekimleri ve aile hekimliği asistanlarının varisella zoster enfeksiyonu ve aşıları hakkında bilgi düzeyleri, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the level of knowledge, attitudes, and behaviors of family physicians and family medicine residents working in Adana about varicella zoster infection and vaccines
  1. Tez No: 946394
  2. Yazar: HİLAL MERVE PULOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN MERTHAN TUNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: Bu çalışma, Adana ilinde görev yapan aile hekimleri ve aile hekimliği asistanlarının Varisella Zoster Virüsü enfeksiyonu ile zona hakkındaki bilgi düzeylerini, tutumlarını ve davranışlarını değerlendirmek amacıyla tasarlanmıştır. Ayrıca, zona aşısı farkındalığını artırmak ve aile hekimleri için eğitim içeriği oluşturmak hedeflenmiştir. Materyal ve Metot: Çalışma, Adana ilindeki 255 aile hekimi ve asistanı kapsayan kesitsel bir araştırmadır. Etik onam alındıktan sonra veriler anket yöntemiyle toplanmıştır. Anket, katılımcıların demografik özelliklerini, VZV enfeksiyonu ve zona aşıları hakkındaki bilgi düzeylerini, tutumlarını ve klinik pratiklerini değerlendiren sorulardan oluşmuştur. Bulgular, istatistiksel paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study was designed to assess the knowledge, attitudes and behaviors of family physicians and family medicine residents working in Adana province about Varicella Zoster Virus infection and shingles. It was also aimed to increase awareness of shingles vaccination and to create educational content for family physicians. Materials and Methods: The study was a cross-sectional study involving 255 family physicians and physician assistants in Adana province. After ethical consent was obtained, data were collected by questionnaire method. The questionnaire consisted of questions assessing the demographic characteristics of the participants, their level of knowledge about VZV infection and shingles vaccines, their attitudes and clinical practices. The findings were analyzed using statistical package program.