Ankara'daki aile hekimlerinin bel ağrısına yaklaşımı konusunda bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation the knowledge and practices of family physicians in Ankara about the approach of low back pain
- Tez No: 530450
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK EREN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Bel ağrılarının oldukça yaygın ve önem arz eden bir sağlık sorunu olduğu bilinmektedir. Erişkin insanların %80'inden fazlası hayatının bir noktasında bel ağrısı yaşarlar. Yetişkinlerin dörtte birinden fazlasının, son 3 ay içinde bel ağrısı yaşadığı bilinir. İşe bağlı engelliliğin en yaygın nedenidir. Bel ağrısı Aile Hekimine en sık başvuru sebepleri içinde ise beşinci sırada bulunmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız da Ankara'daki Aile Hekimlerinin böylesi yaygın görülen bel ağrısına yaklaşımı konusunda bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesinin yapılması, bu değerlendirmede ünvanlara göre bir farklılığın olup olmadığının tespit edilmesi ve olası eksikliklerin neler olduğunun saptanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel tanımlayıcı tipte bir gözlemsel araştırmadır. Ankara'daki Aile Hekimlerinin bel ağrısına yaklaşımı konusunda bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesi için araştırmacılar tarafından 25 sorudan oluşan bir anket formu hazırlandı. Anket sorularında amaç çalışmaya katılan hekimlerin sosyo-demografik bilgilerini, bel ağrısı hakkında genel bilgilerini, tutumlarını ve bel ağrılı hastaya yaklaşımlarının ünvanlara göre karşılaştırılmasını değerlendirmektir. Araştırmamızın örneklemini Ankara'daki 50'şer kişiden oluşan Aile Hekimliği Uzmanı, Sözleşmeli Aile Hekimliği Uzmanlık Öğrencisi (SAHU) ve Aile Hekimliği Asistanı olarak çalışan toplamda 150 aile hekimi oluşturmaktadır. Örneklem alınırken cinsiyet ayrımı gözetilmeden ardı sıra şeklinde Ankara'da eğitim gören tüm asistanlar ile saha haricinde çalışan tüm uzmanlar arasından bir grup seçilmiştir. Çalışmamızda hem Aile Hekimliği hizmeti sunan hekimlerin bel ağrısına yaklaşımı konusundaki bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesine hem de belirlediğimiz bu üç grup arasındaki bilgi ve uygulamalarının farklılığına bakıldı. Çalışmadaki anket soruları 3 gruba ayrıldı. Birinci grup sorular hekimlerin bel ağrısı ve bel ağrılı hasta yönetimi ile ilgili bilgi düzeylerini değerlendirmek için soruldu. İkinci grup soruların amacı hekimlerin bel ağrısı ve bel ağrılı hasta yönetimi ile ilgili yaklaşımlarını değerlendirmekti. Üçüncü grup sorularda ise hekimlerin bu konu ile ilgili genel tutum ve davranışlarını öğrenmekti.
Özet (Çeviri)
Aim: It is known that mechanical back pain is a common and important health problem. More than 80% of adult people experience low back pain at some point in their lives. Over a quarter of adults are known to have low back pain in the last 3 months. It is the most common cause of work-related disability. Low back pain is the fifth most common reason for patients who applies to family physicians. The aim of this study is to evaluate the knowledge and practice of family physicians in Ankara on the approach to low back pain and to determine if there is a difference according to the titles in this evaluation and to determine what are the possible deficiencies. Material and Methods: Our study is a cross-sectional descriptive type of observational research. A questionnaire form consisting of 25 questions was prepared in order to evaluate the knowledge and practices of Family Physicians in Ankara about the approach of low back pain. The aim of the questionnaire is to evaluate the socio-demographic information, general information about low back pain and approach to the patient with low back pain. The sample of our study consists of 150 family physicians working as Family Medicine Specialist, Contracted Family Medicine Speciality Student (SAHU) and Family Medicine Assistant in Ankara. Each group has 50 people. A sample of all family physicians working in Ankara was selected without taking into consideration gender discrimination. In our study, we evaluated the knowledge and practices of the physicians who provide Family Medicine services on the approach of low back pain and the differences between the information and practices of these three groups. Questionnaire questions were divided into 3 groups. The first group of questions were asked to evaluate physicians' knowledge about low back pain and low back pain management. The aim of the second group of questions was to evaluate the attitudes of physicians about low back pain and low back pain management. The third group was to learn the attitudes of physicians about this subject. In the first two of these three group questions, total information and total approach scores were calculated and the additivity test was used to assess aggregability and it was determined to be appropriate. The factors that the level of knowledge could be affected by the level of the family physician and the time spent as an assistant and total years in profession were determined. Statistical analyzes of the questionnaires were evaluated using the IBM SPSS Statistics 22 statistical package program.