Samsun ilindeki aile hekimliği asistanlarının periyodik sağlık muayeneleri hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
The level of knowledge for periodic health examination of family medicine residents in Samsun (province)
  1. Tez No: 834861
  2. Yazar: GİZEM JÜLİDE KALAYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHCUBE ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Sağlığın korunması ve iyileştirilmesi olarak özetlenebilecek koruyucu sağlık hizmetlerinin, periyodik sağlık muayeneleri ile geliştirilmesi amaçlanmıştır. Periyodik sağlık muayenesi (PSM); kişileri, yaşadıkları toplumdaki mortalite ve morbiditeyi en çok etkileyen rahatsızlıkların risk faktörlerine yönelik, kişinin cinsiyet ve yaş gruplarına göre kanıta dayalı olarak muayene ve tarama testlerinin gerçekleştirilmesi, danışmanlık ve hasta eğitimi faaliyetleri ile bağışıklamayı da kapsayan hizmet sunumudur. Çalışmamızın amacı Samsun ilinde görev yapan ve ileride birinci basamak sağlık hizmetlerini yürütecek olan aile hekimliği asistanlarının, Sağlık Bakanlığının“Aile hekimliği uygulamasında önerilen periyodik sağlık muayeneleri ve tarama testleri”rehberine yönelik bilgi düzeylerini belirlemek ve bu konunun toplum sağlığı açısından önemini ve gerekliliğini vurgulamaktır. Gereç Yöntem: Analitik, kesitsel nitelikte planlanmıştır. Çalışmamızın evrenini Samsun ilinde çalışan 114 tam zamanlı aile hekimliği uzmanlığı (AHU), 23 sözleşmeli aile hekimliği uzmanlığı (SAHU) olmak üzere toplam 137 aile hekimliği asistanı oluşturmaktadır. Veriler, 2015 yılında yayınlanan Sağlık Bakanlığının“Aile hekimliği uygulamasında önerilen periyodik sağlık muayeneleri ve tarama testleri”adlı kılavuzdaki öneriler doğrultusunda, bu çalışmanın araştırıcıları tarafından literatürden yararlanılarak hazırlanmış olan veri toplama formundan elde edilmiştir. Veri toplama formumuzda ilk 14 soru, katılımcıların sosyodemografik özellikleri ilgili olup devamındaki 65 soru PSM hakkındadır. Çalışmada veri analizi için SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 25.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde Kolmogorov-Smirnov testi, Spearman korelasyon analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Games-Howell Post-Hoc testi, chi square test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to improve preventive health services, which can be summarized as the protection and improvement of health, with periodic health examinations (PHE). PHE is a service that includes examination and screening tests based on evidence according to the gender and age groups of the person, counseling, patient education activities and immunization for the risk factors of the diseases that most affect mortality and morbidity in the society. The aim of our study is to determine the level of knowledge of family medicine residents, who is working in Samsun and will carry out primary health care services in the future, about the“Periodic health examinations and screening tests recommended in family medicine practice”guide of the Ministry of Health and to emphasize the importance and necessity of this issue in terms of public health. Method: It was planned as analytical, cross-sectional and. The universe of our study consists of a total of 137 family medicine residents, 114 of whom are full-time family medicine residents and 23 are training of contracted family residents, working in Samsun. The data were obtained from the data collection form prepared by the researchers of this study, using the literature, in line with the recommendations in the guideline of the Ministry of Health,“Recommended Periodic Health Examinations and Screening Tests in Family Medicine Practice”published in 2015. The first 14 questions in our data collection form are about the sociodemographic characteristics of the participants, and the following 65 questions are about PHE. SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 25.0 package program was used for data analysis in the study. Kolmogorov-Smirnov test, Spearman correlation analysis, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test, Games-Howell Post-Hoc test, chi square test were used in the statistical analysis of the data.