İmalat sanayinde dijital dönüşümü hızlandırmaya yönelik çerçeve önerisi
A framework proposal for accelaratingdigital transformation in the manufacturing industry
  1. Tez No: 946415
  2. Yazar: SERTAÇ YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK TUNÇ BOZBURA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez, imalat sektöründe dijital dönüşümü hızlandırmaya yönelik stratejileri bütüncül bir çerçeve ile incelemektedir. Dijital dönüşüm, iş süreçlerini, ürünleri ve hizmetleri yeniden şekillendirerek rekabetçiliği ve sürdürülebilirliği artırmaktadır. Ancak projelerin yalnızca %30'u hedeflerine ulaşmakta; bu durum, önceliklerin belirsizliği ve dönüşümün itici güçlerine yeterince odaklanılmamasıyla ilişkilidir. Bu boşluğu ele alan araştırma, dijital dönüşümün başlatılması ve sürdürülebilirliği için temel itici güçleri tanımlamaktadır. Bulgular, dijital dönüşüm algısının, kararlılığın ve sürdürülebilirlik gerekliliklerinin dönüşümün başarısındaki kritik rollerini vurgulamaktadır. İnovasyon, dijital dönüşümü desteklese de güçlü bir dijital altyapı ve stratejik uyum olmadan işletmenin dönüşümü üzerindeki etkisi sınırlı kalmaktadır. Çalışma, dijital dönüşüm algısı ve kararlılığının finansal kaynaklara erişim, inovasyonu teşvik etme, küresel tedarik zincirlerine entegrasyon ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmadaki aracı rolünü öne çıkarmaktadır. Bu bulgular, uygulayıcılar ve politika yapıcılar için imalat sektöründe sürdürülebilir dönüşüm sağlamak adına eyleme dönük rehberlik sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores strategies to accelerate digital transformation in the manufacturing sector through a holistic framework. Digital transformation enhances competitiveness and sustainability by reshaping business processes, products, and services. However, only 30% of projects achieve their goals due to unclear priorities and insufficient focus on transformation drivers. Addressing this gap, the research identifies key drivers for initiating and sustaining digital transformation. The findings highlight the critical roles of digital transformation perception, commitment, and sustainability requirements in achieving success. Innovation supports transformation but requires strong digital infrastructure and strategic alignment. The study underscores the mediating role of digital transformation perception and commitment in accessing financial resources, fostering innovation, integrating into global supply chains, and achieving sustainability goals. These insights provide actionable guidance for practitioners and policymakers to drive sustainable digital transformation in the manufacturing sector.