'saf madde ve karışımlar' konusunda ikili yerleşik öğrenme modelinin öğrencilerin sorgulayıcı öğrenme becerilerine, bilimsel süreç becerilerine ve kavramsal başarılarına etkisi
The effect of the dual situated learning model on students' inquiry learning skills, scientific process skills, and conceptual achievement in the topic of 'pure substances and mixtures'
  1. Tez No: 946416
  2. Yazar: SEDA DERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE DENİŞ ÇELİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırmanın amacı, 'Saf Madde ve Karışımlar' konusunda İkili Yerleşik Öğrenme Modelinin öğrencilerin sorgulayıcı öğrenme becerilerine, bilimsel süreç becerilerine ve kavramsal başarılarına etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve uygulanan modelin etkililiği konusunda bilgi edinmek için görüşme yapılmıştır. Araştırmanın uygulama alanı, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Afyonkarahisar il merkezindeki bir ortaokulda bulunan 7. sınıf öğrencilerinden oluşturulmuş deney ve kontrol gruplarından toplamda 29 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma, fen bilimleri dersi kapsamında,“Saf Madde ve Karışımlar”konusuna odaklanmıştır. Nicel veriler, fene yönelik sorgulayıcı öğrenme becerileri algısı ölçeği, bilimsel süreç becerileri ölçeği ve saf madde ve karışımlar kavram testi kullanılarak toplanmıştır. Uygulama öncesi yapılan ön test ve uygulama sonrasında yapılan son testler, SPSS analiz programı ile analiz edilip tablo haline getirilmiştir. Nitel veriler, deney grubundaki gönüllü öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmıştır. Görüşme verileri, içerik analizi kullanılarak olumlu ve olumsuz görüşler, benzerlikler ve farklılıklar şeklinde temalarla kategorize edilmiştir. Bu temalara uygun kodlar belirlenip, öğrenci ifadeleri tablolarla sunulmuştur. Nicel verilerin normal dağılım göstermediği saptandığından deney ve kontrol grubunun ön test - son test sonuçlarını karşılaştırmak için ilişkisiz örneklem t-testi karşılığı olan Mann-Whitney U testi; deney grubu ön test-son test ve kontrol grubu ön test-son test sonuçlarını karşılaştırmak için ise ilişkili örneklem t-testi karşılığı olan Wilcoxon Signed Ranks testleri kullanılmıştır. Bilimsel süreç becerileri ölçeği, fene yönelik sorgulayıcı öğrenme becerileri algısı ölçeği ve kavram testi sonuçlarına göre, deney grubunda anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme soruları aracılığıyla elde edilen nitel verilerde ise öğrencilerin çoğunluğu uygulanan modelle ilgili olumlu görüş bildirmiştir. Sonuç olarak, 'Saf Madde ve Karışımlar' konusunda İkili Yerleşik Öğrenme Modelinin öğrencilerin sorgulayıcı öğrenme becerilerine, bilimsel süreç becerilerine ve kavramsal başarılarına olumlu etkileri olduğu söylenebilir. Bu çalışma, ilgili alanda araştırma yapmayı planlayan eğitimcilere ve bilim insanlarına rehberlik edebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of the Dual Situated Learning Model (DSLM) on students' inquiry learning skills, scientific process skills, and conceptual achievements in the context of the topic“Pure Substances and Mixtures.”The study adopted a quantitative research design, and interviews were conducted to gain additional insights into the effectiveness of the applied model. The research was carried out during the 2023-2024 academic year in a middle school located in the city center of Afyonkarahisar. The sample consisted of a total of 29 seventh-grade students, who were divided into experimental and control groups. The study focused on the“Pure Substances and Mixtures”unit within the science curriculum. Quantitative data were collected using the Inquiry Learning Skills Perception Scale for Science, the Scientific Process Skills Scale, and the Pure Substances and Mixtures Concept Test. Pre-tests were administered before the implementation, and post-tests were conducted after the process. The collected data were analyzed using the SPSS program and presented in tables. Qualitative data were obtained through semi-structured interviews with volunteer students in the experimental group. These interview data were analyzed using content analysis, where students' opinions were categorized into themes such as positive and negative views, similarities, and differences. Relevant codes were assigned to each theme, and students' statements were presented in tables. As the quantitative data did not show a normal distribution, the Mann-Whitney U test was used to compare pre- and post-test results between the experimental and control groups, while the Wilcoxon Signed Ranks test was used to compare pre- and post-test results within each group. The analysis revealed that the experimental group showed statistically significant improvement in inquiry learning skills, scientific process skills, and conceptual understanding. Qualitative findings also indicated that most students expressed positive opinions about the applied model. In conclusion, the Dual Situated Learning Model has been found to positively contribute to students' inquiry learning skills, scientific process skills, and conceptual achievements in the context of“Pure Substances and Mixtures.”This study can serve as a valuable resource for educators and researchers planning to conduct further studies in this field.