Televizyonda siyasal propaganda ve Refah Partisi 'Refah Partisi'nin 27 Mart 1994 yerel ve 24 Aralık 1995 genel seçimlerindeki siyasal propagandası'
The Political propaganda on TV and the Welfare Party 'The Welfare Party's political propaganda during the general and local election in 1994 and 1995'
- Tez No: 94642
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ÇAPLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, Radio and Television, Political Science
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Siyasal propaganda konusunu, kökenleri, doğuşu, televizyon ile ilişkisini ve eylem pratiğini çözümlemeyi amaçlayan bu çalışma, giriş, üç ana bölüm ve bir genel değerlendirmeden oluşmaktadır. Çalışmanın içeriğini, kavram olarak siyasal propaganda, siyasal propagandanın Amerika, Avrupa ve Türkiye'de televizyon aracılığıyla geniş halk kitlelerine ulaştırılması, Refah Partisi'nin 1994 yerel ve 1995 genel seçimlerinde televizyonda kullandığı propaganda yöntemleri oluşturmakla beraber; aynı zamanda Refah Partisi'nin genel propaganda yöntemlerini de kapsamaktadır. Türkiye'de yoğun tartışmalar eşliğinde iktidara (kaos ortamında) gelen ve (kaosla) giden, daha sonra ise kapatılmasıyla gündemde kalan Refah Partisi'nin temsil etme iddiasında olduğu siyasal islamın partileşme sürecine, geçmişinden ve bugününden hareketle bakılmakta ve onun yansımaları irdelenmektedir. Bütün bunların öncülüğünde, bu araştırmada öncelikle partinin siyasal propagandasına, tarihsel gelişimine, propaganda söylemine, propaganda yöntemlerine ve propaganda yöntemlerinde televizyonu kullanma biçimine değinilmektedir. Refah Partisinin toplumda belli anlam anlaşmalarına, (konsensüse) dayalı kimi kavramlara“yeni”,“ oynak”,“tartışmalı”anlamlar yükleme gayretlerinin parti içinde ve toplumda yarattığı dalgalanmalar da ele alınmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amacım aydınlatmaya yarayan temel kavramlara değinilmektedir. Birinci bölüm, birey ya da toplulukların iktidar mücadelelerinin en eski iki aracından biri olan“propaganda”kavramı ile başlamaktadır. Hiç şüphesiz, adı ne olursa olsun“ikna”yöntemi, tarihin her döneminde,“baskı”mn yanı sıra iktidar mücadelesinin temel aracı olarak da kullanılmıştır. Ayrıca, propagandanın, İnsanoğlunun toplumsal varoluşuyla yakından ilişkili olan bir olgu olması nedeniyle; tarih boyunca geçirdiği evrim hatırlatılmaktadır. Bu bölümde genel olarak 193propagandaya özel olarak da siyasal reklama değinilmektedir. ikinci bölümde ise tez konusunun ilk bölümünü oluşturan televizyonda siyasal propagandanın, dünyada ve Türkiye'de ki evrimine ve uygulamalarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Refah Partisi'nin siyasal kimliğini oluşturan“Siyasal İslam' m”kısa tarihsel gelişimi, hedefleri ve politikaları ele alınmıştır. Bu olgular ele alınırken dönem dönem söylemlerine ve propaganda yöntemlerine yer verilerek çeşitli varsayımlar üzerinde durulmaktadır. Kitle iletişim araçlarını en iyi kullanan partilerden birisi olan Refah Partisi'nin televizyonu kullanma yöntemi ve bununla birlikte, söylemini itinalı bir biçimde yayması ele alınmaktadır. Refah Partisi'nin 1994 yerel seçimlerinde ve 1995 genel seçimlerinde televizyondan yararlanma uslüp ve taktikleri ile televizyonda kullandığı siyasal propagandanın mahiyetine yer verilmektedir. Bu çalışmada 1994 yerel ve 1995 genel seçimlerinin birlikte ele alınmasının nedeni, bu seçim tarihlerinin birbirine çok yakın olması ve dolayısıyla Refah Partisi'nin bu iki seçimin propaganda kampanyalarım birbirine ilintili, ortak paydalara dayalı bir anlayışla yürütmesindendir. Çalışmanın sonuç bölümünde analizler yer almakta, Partinin kapatılmasıyla bu siyasal çizgiye ait gelişmelere, alt-üst oluşlara değinilmektedir. Refah Partisi kapatılsa da siyasal islam Türk politikasındaki yerini kısa-orta vadede korumaya devam edecektir. Refah Partisi'nin ele alınmasının nedeni, Bu partinin mevcut rejimin anlayışına ters, farklı önceliklere sahip bir çizgi içerisinde olmasındandır. Refah Partisi, Türk siyasetinin bir çok alanında olduğu gibi, propaganda alanında da labaratuvar işlevi görerek herkesin bu labaratuvar ortamından yararlanmasına olanak tanımıştır. Bu olanağın ışığında 21. yüzyılın siyaset yapma biçimleri elbette daha kolay anlaşılacaktır. 194
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work which is examining the subject, fundamenttals, birth of political propaganda, the relationship between television and propaganda and its movement includes introduction, three main sections and an overview. This work is mainly focusing on political propaganda as a concept, how political propaganda reaches the largest parts of the population via television in USA, Europe, and Turkey, and the propaganda methods were used by Welfare Party on television during the local elections in 1994 and general elections 1995. It is also focusing on the common propaganda methods used by Welfare Party. In Turkey, Welfare Party claim that they represent the process of political Islam. They came into power with disputes in chaos. This work is focusing on the process by examining the past of Welfare Party, the current situation, and its reflections. First of all, this work indicates the methods of political propaganda used by Welfare Party, historical development, the way they use propaganda, and how they use television as a mean of propaganda. This work also includes some new concepts used by Welfare Party. These concepts may lead misunderstandings or Welfare Party deliberately uses them. Welfare Party attempted to give different meanings to the some concepts that are widely accepted by the society, such as secularism, Atatürk, democracy, etc. In the introduction section, there are some main concepts that enlighten the purpose of the work. The first chapter starts with the propaganda that is one of the two oldest methods in the terms of coming into power (either individuals or societies). There is no doubt that persuasion was used as a main mean of being party in power besides the pressure during the times of history. This work also reminds the evolution of political propaganda that is related to the social existence of human being. In this chapter, it is touched on political communication in general and political advertisement in specific. 195The second chapter includes the evolution and use of political propaganda on television in Turkey and the world. That concept is the first section of thesis. The third chapter includes Political Islam's, that shapes the political identity of Welfare Party, brief historical development, aims and politics. Considering with these concepts, it is touched on some assumptions with discourses in the some periods of time and methods of propaganda. It is useful to bear in mind that Welfare Party is considered as one of the political parties that use mass media in an effective way. The work is also dealing with Welfare Party's television use methods and how they propagate their messages with serious attention. It is also indicated the way Welfare Party use television for propaganda and the content of the political propaganda on television during the local elections in 1994 and general elections in 1995. The reason why local elections in 1994 and general elections in 1995 are examined together is that Welfare Party used very smiliar and coordinated techniques and methods during these two timely close elections. The final part of the work includes analyses. After Welfare Party was closed, the developments consistent with this political view and fluctuation in Welfare Party's political life are examined in this thesis. According to the findings in the work, Welfare Party will take part in political Islam either in short or middle term in Turkey even though it was closed by Supreme Court. This work is examining Welfare Party, because this party has different priorities compared to other political parties. Some of these are priorities are not consistent the current political regime in Turkey. Most of the individuals observe Welfare Party as a“lab”function of Turkish Politics in the area of propaganda. As a result, we will understand the ways of politics more clearly for coming 21st century in Turkey. 196