Gelir dağılımı ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin panel veri analizi: 2000 sonrası seçilmiş üst orta gelir grubu ülkeler örneği
Panel data analysis of the relationship between income distribution and economic growth: The case of selected upper-middle-income group countries after 2000
  1. Tez No: 946432
  2. Yazar: EDA BALTACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, ilk aşamada teorik olarak gelir dağılımı ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki, farklı iktisadi doktrinlerin bakış açılarıyla ele alınmıştır. Bu bağlamda, Klasik ve Neoklasik yaklaşımlar üretim faktörlerinin marjinal verimliliklerine dayalı gelir dağılımını vurgularken, Keynesyen teori özellikle talep yönlü dinamikler ile gelir eşitsizliği arasındaki ilişkiye odaklanmaktadır. Marksist yaklaşım ise gelir eşitsizliğini üretim araçlarının mülkiyeti temelinde açıklamakta ve sermaye birikimi süreçleriyle ilişkilendirmektedir. Çalışmada, ekonomik büyümenin gelir dağılımı üzerindeki etkisi, ücret, kâr ve rant gibi gelir unsurları üzerinden değerlendirilmiştir. Ayrıca, Kuznets Hipotezi çerçevesinde, büyüme süreci boyunca gelir eşitsizliğinde meydana gelen değişimlerin evrimsel yapıda olduğu varsayımı ele alınmıştır. Bu hipotezin temel aldığı ters U-eğrisi çerçevesinde, ekonomik büyümenin başlangıç aşamalarında gelir eşitsizliğinin arttığı, ancak büyümenin ilerleyen aşamalarında bu eşitsizliğin azaldığı savunulmaktadır. Teorik değerlendirmelerden sonra, çalışmanın ampirik boyutunda panel veri analizi yöntemi kullanılarak gelir dağılımı ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki nicel olarak test edilmiştir. Bu doğrultuda, 2000 sonrası dönemde seçilmiş üst orta gelir grubu ülkelerine ait yıllık veriler kullanılarak, GİNİ katsayısıyla ölçülen gelir eşitsizliği ile ekonomik büyüme, işsizlik ve enflasyon değişkenleri arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Panel veri yapısına uygun olarak havuzlanmış, sabit etkiler ve rassal etkiler tahmincileri uygulanarak, değişkenler arasındaki ilişkilerin tutarlılığı ve istatistiksel anlamlılığı değerlendirilmiştir. İlgili modellerle yapılan analizler, bu değişkenler arasında anlamlı bir etkileşim olduğunu ortaya koymaktadır.Çalışmada, ekonomik büyüme ile gelir dağılımı arasındaki dengenin sağlanabilmesi için sosyal politikaların önemi vurgulanmış ve gelir eşitsizliğini azaltmayı hedefleyen politikaların, uzun vadede ekonomik büyüme üzerinde olumlu etkiler yaratabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between income distribution and economic growth is initially examined from a theoretical perspective, considering the viewpoints of different economic doctrines. In this context, Classical and Neoclassical approaches emphasize income distribution based on the marginal productivity of production factors, while Keynesian theory focuses particularly on the relationship between income inequality and demand-side dynamics. The Marxist approach explains income inequality through the ownership of the means of production and links it to processes of capital accumulation. The study evaluates the impact of economic growth on income distribution through components such as wages, profits, and rents. Furthermore, within the framework of the Kuznets Hypothesis, the assumption that changes in income inequality during the growth process follow an evolutionary pattern is addressed. According to the inverted-U curve proposed by this hypothesis, income inequality tends to increase in the early stages of economic growth but decreases in the later stages. Following the theoretical evaluations, the empirical section of the study quantitatively tests the relationship between income distribution and economic growth using a panel data analysis method. In this regard, annual data from selected upper-middle-income countries for the post-2000 period are employed to analyze the relationships between income inequality—measured by the Gini coefficient—and economic growth, unemployment, and inflation. Consistent with the panel data structure, pooled, fixed effects, and random effects estimators are applied to assess the consistency and statistical significance of the relationships among these variables. The analyses conducted with the relevant models reveal that there are significant interactions among these variables.The study emphasizes the importance of social policies in achieving a balance between economic growth and income distribution, concluding that policies aimed at reducing income inequality can have positive long-term effects on economic growth.