Aşırı aktif mesaneli hastaların tedavisinde transkütanös tibial sinir stimülasyonu ve antikolinerjik ilacın etkinliklerinin karşılaştırılması
To compare the therapeutic efficacy of transcutaneous posterior tibial nerve stimülastion (T-PTNS) and anthicholinergic medication in paitients with overactive bladder (OAB), using placebo and sham controls
  1. Tez No: 946430
  2. Yazar: SAFA AKYOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞAN SABRİ TOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Amaç: Aşırı aktif mesaneli hastalarda Transkütanös Posterior Tibial Sinir Stimülasyonu (T-PTSS) ve antikolinerjik ilacın tedavideki etkinliklerinin plasebo ve sham kontrolü ile karşılaştırılması. Metod: Çalışmanın gücü, %80 olacak şekilde (Beta=20 ve alfa=0,05) tasarlanarak yapılan örneklem büyüklüğü hesaplamasına göre her bir grup için en az 14 hastanın alınmasına karar verildi. Kasım 2024 ile Nisan 2025 tarihleri arasında Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji polikliniğine AÜSS ile başvuran ve klinik inceleme neticesinde AAM tanısı konulan toplam 125 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar bilgisayar destekli randomizasyon programı yardımıyla 5 eşit gruba (n=25) ayrıldı. Birinci gruba solifenasin 5 mg, ikinci gruba T-PTSS, üçüncü gruba solifenasin tedavisine ek olarak T-PTSS (kombine tedavi grubu), dördüncü gruba plasebo ve beşinci gruba sahte T-PTSS (sham) uygulandı. İlaç grupları (solifenasin ve plasebo) günde 1 adet olacak şekilde 12 hafta boyunca ilacı kullandı. T-PTSS ve sham grubuna 12 hafta boyunca haftada 2 seans ve her seans 30 dakika olacak şekilde işlem her iki ayağa uygulandı. Kombine tedavi grubunda her iki tedavi eş seanslı olacak şekilde uygulandı. Hastalar tedavi öncesinde ve tedavi sonrasında 3 günlük işeme günlüğü (frequency, nokturi sıklığı, urgency sıklığı, urge üriner inkontinans varlığı/sıklığı, günlük ortalama tüketilen sıvı miktarı ve idrar miktarı, fonksiyonel mesane kapasitesi), bez/ped sayısı, 24 saatlik ped testi, PVR, OAB-V8 ve IIQ-7 skorlamaları, tedavi başarısı, kür ve tedavi memnuniyet ölçeği ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the therapeutic efficacy of Transcutaneous Posterior Tibial Nerve Stimulation (T-PTNS) and anticholinergic medication in patients with overactive bladder (OAB), using placebo and sham controls. Method: Power analysis was conducted to ensure 80% power (β=0.20, α=0.05), resulting in a minimum of 14 patients per group. A total of 125 patients diagnosed with OAB at the Urology Department of Giresun Training and Research Hospital between November 2024 and April 2025 were enrolled. Patients were randomly assigned into five equal groups (n=25): Group 1 received 5 mg solifenacin; Group 2 received T-PTNS; Group 3 received combined therapy (solifenacin + T-PTNS); Group 4 received placebo; and Group 5 received sham T-PTNS. Solifenacin and placebo were administered once daily for 12 weeks. T-PTNS and sham interventions were applied to both legs, twice weekly for 30-minute sessions over 12 weeks. In the combined therapy group, both treatments were applied concurrently. Patients were evaluated pre- and post-treatment with a 3-day voiding diary (frequency, nocturia, urgency, presence/frequency of urge urinary incontinence, daily fluid intake and urine output, functional bladder capacity), pad count, 24-hour pad test, post-void residual (PVR) volume, OAB-V8 and IIQ-7 scores, treatment success, cure rates, and treatment satisfaction scale.