Target localızatıon ın mımo CW radar
Mımo (çoklu giriş ve çıkış) süreklı dalga radar ile hedef konumlandırılması
  1. Tez No: 946441
  2. Yazar: TANER GÜROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUYURMAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde drone varlığının tespiti ve konumunun belirlenmesi bir çok alanda izinsiz veya kötü niyetli kullanımını engellemek için kritik bir öneme sahiptir. Bu çalışmada Çoklu Giriş ve Çıkış radar yapısındaki Sürekli Dalga radarlardan elde edilen sadece Doppler verileri ile droneların konumlandırılması gerçekleştirilmiştir. MIMO sistemi, monostatik, bistatik ve multistatik senaryoları içeren çeşitli konfigürasyonlarda kullanılmıştır. Gürültülü bir ortamda farklı konumlarda ve farklı konfigürasyonlarda konumlandırılan radarlar ile droneun kestirim yapılan parametrelerinin doğruluğu karşılaştırılmıştır. Çoklu hedef bulunması durumunda ise hedeflerin tespiti ve konumlandırılması için öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Detecting the presence of drones and determining their location has become critically important in preventing unauthorized or malicious use in many areas today. In this study, drones are localized using only Doppler shift data obtained from Continuous Wave (CW) radars within a Multiple Input Multiple Output (MIMO) radar framework. The MIMO system has been used in various configurations involving monostatic, bistatic and multistatic cases. The accuracy of the estimated parameters is compared under noisy conditions, with radars positioned at different locations and configurations. Additionally, a method is proposed for the detection and localization of multiple targets in scenarios involving multiple drones.