Azerbaycan Halk Cephesi iktidarı (AHC) döneminde Azerbaycan dış politikası (Haziran 1992-Haziran 1993)
Azerbaijan foreign policy during the Azerbaijan peoples front rule (June1992-June 1993)
- Tez No: 94647
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Cafersoy, Nazim, Azerbaycan Halk Cephesi İktidarı Döneminde Azerbaycan Dış Politikası (Haziran 1992-Haziran 1993), Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ankara, Temmuz 2000. ÖZET XX. yüzyılın son çeyreğinde iki kutuplu uluslararası sistem sona ermiş ve SSCB'nin çökmesi ile 15 yeni cumhuriyet ortaya çıkmıştır. Azerbaycan Halk Cephesi İktidarı Döneminde Azerbaycan Dış Politikası (Haziran 1992-Haziran 1993) isimli bu tezde bu 15 cumhuriyetten biri olan Azerbaycan'da 1980'li yıllarının sonunda Azerbaycan Halk Cephesi önderliğindeki ulusal bağımsızlık mücadelenin gelişimi ve daha sonraki AHC iktidarı döneminde Azerbaycan'ın dış politika uygulamaları ele alınmıştır. Ayrıca bu örgütün bağımsızlık mücadelesinin sonunda iktidara gelişi, iktidar süresince gerçekleştirmeye çalıştığı siyasal, ekonomik ve sosyal reformlar değerlendirilmiştir. Giriş, 9 bölüm ve sonuçtan oluşan bu tezin esas ağırlık noktasını bir yıllık AHC iktidarının dış politikası oluşturmaktadır. Bu çerçevede, AHC dış politikası, Karabağ sorununun ülkenin toprak bütünlüğü ve ulusal egemenliğinin sağlanması bağlamında çözülmesi, Rusya'dan bağımsızlık, Türkiye ile stratejik ortaklık, Güney Azerbaycan sorunu ve İran'la eşit ikili ilişkiler kurma ile yeni siyasal ve ekonomik sisteme geçiş sürecinde Batıyla iyi ilişkiler geliştirme gibi esas yönleri bağlamında ele alınarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. 172
Özet (Çeviri)
Cafersoy, Nazim, Azerbaijan Foreign Policy during the Azerbaijan Peoples' Front Rule (June 1992 - June 1993), Ankara University, Social Sciences Institute, Ankara, June 2000. ABSTRACT During the last quarter of XXth century, the bipolar international system collapsed resulting in the ruin of the USSR and emergence 15 new independent states. This thesis, titled 'Azerbaijan Foreign Policy during the Azerbaijan Peoples ' Front Rule (June 1992 - June 1993), is about the development of national independence struggle and foreign policy formulations under the leadership of the Azerbaijan Peoples' Front in Azerbaijan. In this connection, the political, economic and social reforms attempted by and the process in which APF came to power are also evaluated. The thesis consist of an introduction, 9 chapters and conclusion. Its main focus is the foreign policy of APF government that lasted only a year between June 1992-June. Within this context, APF's foreign policy is assesed by taking into account the issues of Karabakh problem in determining the unity and national independency, of independency from Russian Federation, of strategic partnership with Turkey, of South Azerbaijan problem and establishing mutually beneficial relations with Iran, and of developing good relations with the West during the transition process to the new political and economic system. 173ft GEORGIA Azerbaijan) RUSSIA mF ^M 74\ RUSSIA.Derbent GEORGIA _^ Tsalka. Mameuli, ^ (*^ 7\ KUSldVI Zaqatala - Bolnisi ^^ n* yT Caspian Sea hudat Khachmas Jowiz Shamhir. cM*P^*?rAgd Qabala Ğ W * >W b^^' $*?*> * »tar fâa^tXanlar.8iorantoov ^eaf. Sumgait^ *.~ Dauachi **azan *pSheron.Ismajlly“*Ş çenınsuia Nardaran Mardahan TURKEY ? ?Tsrter Künhmir BAK U £ surahhani.Gobust djftlat WsuXocali^vand*« Shusha/Xanhandi ”,,BJ“_!Şaal!i*M ttıiram Nakhchiuan Nakhchivan . GvuDoyte» Kafibİ* ?** t*38 Softfeashs i*./ | toğ»c*f Kocfifîaı vwhay efe T #Yu* V Avca Yuiridy Avcasanv ”liiklimy ACMcrtmarty177