Küçük ve orta boy işletmelerin ihracatının geliştirilmesi ve sektörel dış ticaret şirketleri modelinin değerlendirilmesi
- Tez No: 94646
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL SARIASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu tez Türkiye'de Küçük ve Orta Boy İşletmelerin (KOBİ'lerin) ihracattaki durumu ve KOBİ'lerin ihracatım geliştirmek için 7 yıldır uygulamaya konmuş olan Sektörel Dış Ticaret Şirketleri (SDŞ) modelinin 2000 yılında gelmiş olduğu noktanın ortaya konması amacıyla hazırlanmıştır. Çalışma, Giriş ve Sonuç bölümlerinin dışında 4 ana bölümden oluşmaktadır. Giriş Bölümünü izleyen II. Bölümde, KOBİ kavramı, KOBİ'lerin Dünya'da ve Türkiye'deki tanımlan ile bu işletmelerin gerek Türkiye gerek dünyâdaki bazı ülke örnekleri ışığında, ekonomideki yeri ve önemi ele alınmıştır. Bu bölümün sonunda KOBİ'lerin sorunlarına yer verilmiştir. İÜ. Bölümde KOBİ'lerin ihracattaki yeri,Türkiye ve Dünyadaki bazı ülkelere ilişkin veriler ışığında ele alınmıştır. KOBİ'lerin ihracatım çeşitli ihracat örgütlenmeleriyle geliştiren ülkelerin verilerinden hareketle, örgütlenmenin yararlan ve Dünya'daki örgütlenme modelleri ile Türkiye'de 1980'lerin başmda uygulamaya konan Dış Ticaret Sermaye Şirketleri (DTSŞ) modeli de bu bölümde ele alınmıştır. Aynca bu bölümün sonunda Sektörel Dış Ticaret Şirketleri modelinin bir benzer modeli olan Çok Ortaklı Dış Ticaret Şirketleri (ÇOŞ) modeline ilişkin bilgilere yer verilmiştir. IV. Bölümde, KOBİ'lerin ihracatının geliştirilmesi amacıyla 1994 yılında yürürlüğe konan SDŞ modelinden beklenen faydalar, SDŞ'lere ilişkin mevzuat ve bu şirketler ile genel olarak ihracata yönelik devlet desteklerine yer verilmiştir. Mevcut SDŞ '1 erin durumunun ortaya çıkarılması amacıyla bir anket çalışması yapılmıştır. Hem SDŞ ortağı işletmeler, hem SDŞ yöneticileri için ayrı ayrı hazırlanan anketler bu şirketler ile bu şirket ortağı olan işletmelere gönderilmiş ve gelen anketlerin sonuçlarına yer verilmiştir.Aynca ilk kurulan ve çok hızlı gelişme gösteren bir SDŞ olması nedeniyle Ege Giyim Sanayicileri Dış Ticaret A.Ş, (EGS)'nin yapısı ve gelişimi incelenmiş ve SDŞ ortaklarına gönderilen“Sektörel Dış Ticaret Şirketleri Ortağı İşletmeler Anket Formu”gönderilerek gelen anketlerin sonuçlarına yer verilmiştir. Bu bölümün sonunda SDŞ modeline ilişkin değerlendirme yapılmıştır. 106
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis is prepared for the aim of showing the point reached in the year 2000 by Sectoral Foreign Trade Companies (SFTC) model which has been in force for 7 years inTurkey to impove the exports of SMEs, and the position of SMEs in exports. The thesis is composed of four main chepter, apart from the Introduction and Conclusion chepter. In the second chepter, following the Introduction, the concept of SME, the definitions of SMEs in Turkey and in the world, and the importance and the place of these enterprise in the economy are explained in the light of the examples both in Turkey and in some other countries. At the end of this part, the problems of SMEs are covered. In the third chapter, the role of SMEs in exports are examined in the light of data which are related Turkey and the world. The benefits of being organized, the organization models in the world, and also the Foreign Trade Capital Companies Model are taken up in the light of the data of the countries which improved their SME exports by miscellaneous export organizations. Furthermore, some information about Multipartonaried Foreign Trade Companies (MFTC) model, which is similar to sectoral Foreign Trade Companies(SFTC), are explained. In the fourth chapter, the expected benefits from SFTC model which was implemented in 1994, the regulations about SFTCs, and the government support directed to general exports and to SFTCs are dealt with. A questionnaire has been counted to brought the situation of existing SFTCs to the sight. Separately prepared questionnaires for both the partner enterprises of SFTCs and SFTC managers have been sent to these enterprises and companies. The result of these questionnaires are given in the chapter. In addition, because it is the first founded SFTC and developed very fast, the structure and the development of Ege Giyim Sanayicileri ve Dış Ticaret A.Ş. (EGS) is examined as a case study.. At the end of the chapter, an evaluation of the SFTC model with respeckt to Turkey is made. 107