Sosyoekonomik değişkenlerin Türkçe öğrenim düzeylerine etkisi
The Effect of socioeconomic variables on Turkish education leveles
- Tez No: 94649
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEDAT SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışma ilköğrenimdeki öğrencilerin Türkçe öğrenim düzeyine etkisi olduğu düşünülen çeşitli sosyoekonomik ve kişisel özelliklerin araştırılması ve bu özelliklerin öğrencilerin okuma ve Yazılı anlatım becerilerinin geliştirilmesindeki etkilerinin araştırılması amacıyla planlanmış betimsel tipte bir araştırmadır. Bu amaçla; Ankara'da değişik sosyoekonomik düzeyleri olduğu bilinen iki okulun 7. ve 8. sınıflarında, kişisel özellikleri saptayan bir anket formu ve Türkçe okuma ve yazma becerilerini değerlendiren bir anket formu uygulanmıştır. Çalışmaya alınan okulların öğrencileri arasında; ailenin aylık gelir durumu, yaşadıkları evin kendilerine ait olup olmaması, eve gazete alınıp alınmaması, anne-baba eğitim ve meslekleri ve evde kendilerine ait bir oda bulunup bulunmaması yönlerinden anlamlı farklılıklar olduğu bulunmuştur. Türkçe okuma ve yazma becerileri yönünden değerlendirildiğinde de okullar arasında anlamlı düzeyde farklılıklar olduğu bulunmuştur. Bunun yanında; evine gazete alan, evde kendine ait bir odası bulunan, anne ve babası eğitimli olan çocukların, Türkçe okuma ve yazma becerilerinin daha iyi düzeyde olduğu saptanmıştır. Sosyoekonomik düzeyi düşük ailelerin çocuklarında olumsuz etkilere yol açan etkenlerin düzeltilmesi yönünde çabalar gösterilmesi gerekliliği çalışmanın bulgularından açıkça görülmektedir. Ancak düşük sosyoekonomik düzeyli aileler lehine olumlu değişikliklerin uygulanması tam olarak başarılsa bile istenilen düzeye ulaşılamayacaktır. Bu düzeyin daha da iyileştirilmesi için genel olarak Türkçe öğretim programının ve uygulamalarının gözden geçirilmesi gerekliliği göz ardı edilmemelidir. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is a descriptive research planned to search various socio economic and personel characteristics that are assumed to effect the level of Turkish laguage education of students in primary education and particularly to searc the effects of those in development of reading and writing composition skills of the students. For this purpose, at 7th and 8th classes of two schools known by their different socio-economic levels in Ankara, two questionnaires; one finding out the personel charecteristics of the students and the other evaluating their reading and writing skills in Turkish were made. Among the students included in this study it has been found out that there have been important differences in their families monthly salary and whether they buy a daily or not parent's occupation and jobs and whether the students have a seperate room of their own, at home. When evaluating reading and writing in Turkish, it has been established that there have been considerable differences between the schools. Besides, it was concluded the students who buy a daily, have a separate room of their own whose parents are well-educated have a high level of reading and writing skills in Turkish. It is obviously seen from the results of this study that there is a need for making efforts to correct the factors adversely affecting the students whose families have lover socio-economic level. Nevertheless, even when the realisation of positive changes in favor of lower socio-economic leveled families has been successfully achieved it will not be possible to reach the desired level. To improve this level, it must not be ignored that the Turkish language education curriculum and practices are generally reviewed. 50