Akut pankreatitte tam kan parametrelerinin hastalık şiddetinde ve alt tip ayrımlarında prognostik değeri
Prognostic value of complete blood count parameters in disease severity and subtype differentiation of acute pancreatitis
- Tez No: 946491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BURAK ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada, akut pankreatit tanısı ile değerlendirilen hastalarda tam kan sayımı ve ilişkili biyokimyasal parametrelerin; hastalığın şiddetini belirlemede, biliyer ve nonbiliyer formların ayrımında, acil servisten servis veya yoğun bakım ünitesine yatış kararlarında, servisten yoğun bakıma devir gereksiniminde ve mortalite öngörüsünde kullanılabilirliğini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 01.02.2024 – 01.02.2025 tarihleri arasında Ankara Etlik Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne başvuran ve akut pankreatit kriterlerini karşılayan 18 yaş ve üzeri hastalarla prospektif gözlemsel tasarımda yürütüldü. Hastaların acil servis başvurusunda istenen delta nötrofil indeksi (DNI), beyaz kan hücresi (WBC), kan üre azotu (BUN), C-reaktif protein (CRP), kırmızı hücre dağılım genişliği (RDW), RDW/albümin, RDW/serum kalsiyum, nötrofil/lenfosit oranı (NLR), trombosit/lenfosit oranı (PLR), lenfosit/monosit oranı (LMR), CRP/albümin ve albümin/total bilirubin oranı gibi parametreler ile hastaların vital bulguları, laboratuvar verileri ve görüntüleme sonuçları kayıt altına alındı. analiz edilmiştir. Atlanta, Ranson, SOFA, SIRS, Balthazar ve CTSI skorları hesaplandı. Klinik sonlanım olarak hastaların servis ve yoğun bakım yatışları, servisten yoğun bakıma devirleri, 30 günlük mortalite ve morbidite verileri değerlendirildi. Araştırmanın birincil sonlanım noktası, bu parametrelerin hastalık şiddeti, alt tip ayrımı ve mortalite üzerindeki prognostik değeridir. İkincil olarak, bu parametrelerin klasik skorlama sistemleriyle karşılaştırmalı doğruluğu ve klinik öngörü gücü incelendi. Bulgular: Hastaların %5'i mortal seyrederken, %8,9'u doğrudan yoğun bakıma yatırılmış, %9,4'ü ise servisten yoğun bakıma devredilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This study aimed to investigate the utility of complete blood count and related biochemical parameters in determining disease severity, differentiating biliary and non-biliary subtypes, guiding admission decisions from the emergency department to the ward or intensive care unit (ICU), identifying the need for transfer from ward to ICU, and predicting short-term mortality in patients diagnosed with acute pancreatitis. Materials and Methods: This prospective observational study was conducted between February 1, 2024, and February 1, 2025, in the Emergency Medicine Department of Ankara Etlik City Hospital. Patients aged 18 years and older who met the diagnostic criteria for acute pancreatitis were included. Upon admission, delta neutrophil index (DNI), white blood cell count (WBC), blood urea nitrogen (BUN), C-reactive protein (CRP), red cell distribution width (RDW), and derived ratios such as RDW/albumin, RDW/serum calcium, neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet/lymphocyte ratio (PLR), lymphocyte/monocyte ratio (LMR), CRP/albumin, and albumin/total bilirubin were recorded alongside patients' vital signs, laboratory results, and imaging findings. Scoring systems including Atlanta, Ranson, SOFA, SIRS, Balthazar, and CTSI were calculated. Primary outcomes were disease severity, etiology differentiation, and mortality prediction. Secondary outcomes included the comparative predictive accuracy of these parameters against conventional scoring systems. Results: Among the patients, 5% experienced in-hospital mortality, 8.9% were directly admitted to the ICU, and 9.4% were transferred to the ICU from the ward.