Acil tıp uzmanlık öğrencilerinin ve uzman hekimlerinin akut bel ağrısı yönetimi ile ilgili bilgi düzeylerinin değerlendirmesi
Evaluation of knowledge levels related to acute low back pain management among emergency medicine residents and specialist physicians
- Tez No: 946494
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, acil tıp uzmanlık öğrencileri ve uzman hekimlerinin akut bel ağrısı yönetimine ilişkin bilgi düzeylerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olan bu çalışma, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'nde görev yapan uzmanlık öğrencileri ve uzman hekimlerle gerçekleştirilmiştir. Çalışma öncesinde etik kurul onayı alınmış, hekimler bilgilendirilmiş ve elektronik ortamda onayları sağlanmıştır. Araştırmaya toplam 121 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar, online platform üzerinden paylaşılan ve klinik kılavuzlara uygun olarak hazırlanmış bir anketi doldurmuştur. Verilerin analizi SPSS yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiş ve p10 yıl mesleki deneyime sahiptir. Vaka1'in %78,5'i ve vaka 2'nin %60,3'ünde herhangi bir görüntüleme tetkiki gereksiz görülmüştür. Vaka 2'de X-ray görüntüleme kullanımı (%27,3), vaka 1'e göre (%12,4) daha yüksektir. Farmakolojik tedavi olarak vaka 1'de %52,9, vaka 2'de %47,9 oranıyla intramusküler NSAİİ en sık kullanılan yöntemdir. Farmakolojik olmayan tedavilerde ise her iki vakada da fizik tedavi önerisi ilk sırada yer almıştır (%89,3 ve %83,5). Taburculuk reçetelerinde en sık tercih edilen kombinasyon miyorelaksan ajan + NSAİİ olmuştur. Branş yönlendirmesinde fizik tedavi ve rehabilitasyon önerisi vaka 1'de %86,8, vaka2'de %81,8 oranında belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçları, akut bel ağrısı yönetiminde acil servis hekimlerinin bilgi düzeylerinde geliştirilmesi gereken alanlar bulunduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, klinik kılavuzlara uyumu artırmaya yönelik eğitim ve farkındalık çalışmalarının planlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the knowledge levels of emergency medicine residents and specialists regarding the management of acute low back pain. This descriptive and cross-sectional study was conducted with residents and specialists working in the Emergency Department of Akdeniz University Faculty of Medicine. Ethical approval was obtained prior to the study, and the physicians were informed about the study, with their consent collected electronically. A total of 121 participants were included in the study. Participants completed a questionnaire prepared in accordance with clinical guidelines and shared via an online platform.