Gençlerin egzersiz bağımlılığı ve sağlıklı beslenme tutumlarının incelenmesi
Examination of youth's exercise addiction and healthy eating attitudes
- Tez No: 946493
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜDAVERDİ MAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, genç bireylerin egzersiz bağımlılığı düzeyleri ile sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma desenine sahip olan çalışmada, 402 katılımcıdan elde edilen veriler Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği ve Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde parametrik testler (t-testi, ANOVA, Pearson korelasyon analizi) uygulanmış; ölçeklerin güvenirliği Cronbach Alpha katsayılarıyla değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği'ne göre cinsiyete göre anlamlı fark saptanmamışken (p > 0.05), yaş, mezuniyet durumu, aktif spor yapma ve haftalık egzersiz sıklığı değişkenlerinde anlamlı farklar bulunmuştur (p < 0.05). Katılımcıların egzersiz bağımlılığı düzeyleri genel olarak orta düzeydedir. Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği'ne göre ise tutumlar olumlu yöndedir ve yaş, eğitim durumu, aktif spor yapma ile egzersiz sıklığına göre anlamlı farklılıklar vardır; cinsiyete göre fark bulunmamıştır. Özellikle aktif spor yapan bireylerin hem egzersiz bağımlılığı hem de sağlıklı beslenmeye ilişkin olumlu tutumlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Korelasyon analizi sonuçları, egzersiz bağımlılığı ile sağlıklı beslenme tutumları arasında pozitif ve anlamlı ancak zayıf düzeyde bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bu ilişki, en çok olumlu beslenme tutumu alt boyutunda belirginleşmiştir. Elde edilen bulgular, genç bireylerde egzersiz bağımlılığı ve sağlıklı beslenme tutumlarının birlikte değerlendirilmesi gerektiğini göstermekte; bu doğrultuda, okullarda sağlıklı yaşam becerilerini geliştirmeye yönelik bütüncül programların oluşturulmasının, gençlerin hem fiziksel aktivite alışkanlıklarını hem de beslenme tutumlarını olumlu yönde geliştirebileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between young individuals' exercise addiction levels and their attitudes towards healthy nutrition. In the study with a quantitative research design, data obtained from 402 participants were collected with the Exercise Addiction Scale and the Attitude Towards Healthy Nutrition Scale. Parametric tests (t-test, ANOVA, Pearson correlation analysis) were applied in the analysis of the data; the reliability of the scales was evaluated with Cronbach's Alpha coefficients. According to the findings, while no significant difference was found according to gender according to the Exercise Addiction Scale (p > 0.05), significant differences were found in the variables of age, graduation status, active sports practice and weekly exercise frequency (p < 0.05). The exercise addiction levels of the participants were generally at a moderate level. According to the Attitude Towards Healthy Nutrition Scale, attitudes were positive and there were significant differences according to age, education status, active sports practice and exercise frequency; no difference was found according to gender. It was determined that individuals who do active sports in particular have higher levels of both exercise addiction and positive attitudes towards healthy nutrition. The correlation analysis results revealed that there is a positive and significant but weak relationship between exercise addiction and healthy nutrition attitudes. This relationship is most evident in the positive nutrition attitude sub-dimension. The findings show that exercise addiction and healthy nutrition attitudes should be evaluated together in young individuals; accordingly, it indicates that the establishment of holistic programs aimed at developing healthy living skills in schools can positively develop both the physical activity habits and nutrition attitudes of young people.