Bimetal plakaların bükme davranışlarının incelenmesi
Investigation of the bending behavior of bimetallic plates
- Tez No: 946506
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED EMİN ERDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son yıllarda iki veya daha çok sayıda farklı metal bileşenden yapılan bimetal veya lamine metal kompozit malzemeler, mekanik, termal, korozyon dayanımlarının yanı sıra farklı fonksiyonel özelliklerin kombinasyonunu sağlamaları sayesinde birçok endüstriyel uygulamada kullanılmaktadır. Çevre sorunları ve enerji kullanımının sınırlandırılması ihtiyacının sonucu olarak yenilikçi üretim endüstrileri belirgin hale geldikçe, çok işlevli fiziksel özelliklere sahip yeni malzemeler tasarlamak ve geliştirmek her geçen gün daha önemli hale gelmektedir. Ayrıca, metalürji endüstrilerinde kullanılan kıt ve maliyetli metallerin kullanımını sınırlamak da son yıllarda çok daha önemli hale gelmiştir. Bu, tek katmanlı bir yapıdan her katmanın belirli bir dizi fiziksel özellik sunduğu çok katmanlı bir metal kompozit yapıya geçilerek sağlanabilir. Bu tez çalışmasında, iki tabakadan oluşan metalik sacların bükme işlemi sırasındaki mekanik etkilerin ve sonrasındaki geri yaylanma davranışlarının incelenmesi amacıyla iki farklı tip sacın yapıştırılmasıyla elde edilen bimetal plakaların eğilme özellikleri üzerinde analitik, sayısal ve deneysel araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Düşük yoğunluklu bir çekirdek ve ince (üst ve alt) kaplamalardan oluşan sandviç paneller, havacılık, denizcilik ve demiryolu endüstrileri gibi yüksek yapısal rijitlik ve hafiflik kombinasyonu gerektiren uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bükme işlemi sırasında düzlem birim şekil değiştirme koşulu altında kalınlık kesiti boyunca her parçanın ve nötr, şekil değiştirmemiş ve bağlanma ara yüzü gibi belirli düzlemlerin deformasyon davranışlarını tahmin etmek için sayısal bir model geliştirilerek sacların konumları, kalınlıkları ve işlem parametreleri göz önünde bulundurularak sistematik benzetim çalışmaları yürütülmüştür. Benzetim çalışmalarının doğruluğunun kanıtlanması için literatürdeki çalışmalar referans alınmış ve sınırlı sayıda deneysel çalışma gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, bimetal sacların tek malzemeli plakalara göre dayanım ve geri yaylanma bağlamında önemli avantajlar sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, bimetal or laminated metal composite materials made of two or more different metal components have been used in many industrial applications due to their combination of mechanical, thermal, corrosion resistance and different functional properties. As innovative manufacturing industries become more and more prominent because of environmental problems and the need to limit energy use, designing and developing new materials with multifunctional physical properties has become increasingly important. In addition, limiting the use of scarce and costly metals used in metallurgical industries has also become much more important in recent years. This can be achieved by switching from a single-layer structure to a multilayer metal composite structure in which each layer provides a specific set of physical properties. In this thesis, analytical, numerical and experimental studies were carried out on the bending properties of bimetal plates obtained by bonding two different types of sheets to investigate the mechanical effects during the bending process of metallic sheets consisting of two layers and their subsequent spring back behavior. Sandwich panels, consisting of a low-density core and thin (top and bottom) skins, are widely used in applications requiring a combination of high structural rigidity and lightness, such as in the aviation, marine and railway industries. A numerical model was developed to predict the deformation behavior of each part and specific planes such as neutral, undeformed and bonding interface along the thickness section under plane strain condition during bending process, and systematic simulation studies were conducted considering the positions, thicknesses and process parameters of the sheets. In order to prove the accuracy of the simulation studies, references were made to the studies in the literature and a limited number of experimental studies were conducted. The obtained results showed that bimetal sheets provide significant advantages in terms of strength and spring back compared to single material plates.