Öğrendiğini anlat yöntemiyle verilen hasta eğitiminin kemoterapi semptomlarını yönetme ve yaşam kalitesine etkisi-randomize kontrollü çalışma
The effect of patient education using teach-back method on chemotherapy symptom management and quality of life – a randomized controlled trial
  1. Tez No: 946507
  2. Yazar: BELKIS GÜLLÜ GÜCÜYENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGİ GÜLSEVEN KARABACAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışma, kemoterapi semptomlarının yönetilmesinde ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesinde Öğrendiğini Anlat (Teach-Back) yönteminin etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Haziran 2022 ve Mayıs 2023 tarihleri arasında kemoterapi alan 80 hasta ile tek merkezli, randomize kontrollü bir çalışma yürütüldü. Girişim grubundaki hastalara Öğrendiğini Anlat yöntemi kullanılarak kemoterapi süreci hakkında eğitim verilirken, kontrol grubundakilere standart eğitim verildi. Veriler Katılımcı Bilgi Formu, Edmonton Semptom Değerlendirme Ölçeği ve EQ-5D Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the impact of the Teach-Back method in managing chemotherapy symptoms and improving quality of life. Materials and Methods: A single center, randomized controlled trial was conducted with 80 patients who received chemotherapy between June 2022 and May 2023. Patients in the intervention group were educated about the chemotherapy process using the Teach-Back method, while those in the control group received standard education. Data were collected using a participant information form, the Edmonton Symptom Assessment Scale, and the EQ-5D Quality of Life Scale.