Okul yöneticilerinin yeterliklerine ilişkin okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin görüşleri: Hakkari ili örneği
Opinions of school administrators and teachers about proficiencyof school administrators: Hakkari province example
  1. Tez No: 946522
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZDAMAR BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı okul yöneticilerinin yeterliklerine ilişkin öğretmen ve okul yöneticilerinin görüşlerini ortaya koymaktır. Bu araştırma verileri, Hakkari İl Milli Eğitim Müdürlüğünden izin alındıktan sonra, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Hakkari iline bağlı okullarda çalışan okul yöneticisi ve öğretmenlerden uygun örneklem yöntemiyle toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Ağaoğlu tarafından güncellenip son hali oluşturulan Okul Yöneticilerinin Yeterlikleri Envanteri kullanılmıştır. Ölçekler çevrim içi form yoluyla okullara gönderilmiş olup 602 öğretmen ve 514 okul yöneticisinden dönüt alınmıştır. Toplanan verilerin analizinde aritmetik ortalama (x̅), standart sapma (ss), yüzde, frekans, t-testi ve Anova testi gibi istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Yapılan çalışmalarda, öğretmen/yöneticilerin Okul Yöneticilerinin Yeterlikleri Envanterinden aldıkları puanların hem genel olarak hem de alt boyutları olmak üzere görev türüne göre olumsuz yönde farklılaştığı bulunmuştur. Çalışılan okul türüne göre ve kıdem grupları arasında ise istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmamıştır. Kadın ve erkek katılımcılar arasında tüm yeterlilik boyutlarında istatistiksel olarak olumsuz yönde anlamlı farklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak elde ettiğimiz veriler, yöneticilerin ve öğretmenlerin okul yöneticilerinin yeterliliği konusunda farklı algılara sahip olduğunu, bu farklılığında görev alanına göre anlamlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the opinions of teachers and school administrators regarding the competencies of school administrators. This research data was collected from school administrators and teachers working in schools affiliated to Hakkari province in the 2023-2024 academic year using the convenience sampling method after obtaining permission from the Hakkari Provincial Directorate of National Education. The School Administrators' Competencies Inventory, updated and finalized by Ağaoğlu, was used as the data collection tool. The scales were sent to schools via an online form and feedback was received from 602 teachers and 514 school administrators. Statistical methods such as arithmetic mean (x̅), standard deviation (ss), percentage, frequency, t-test and Anova test were used in the analysis of the collected data. In the studies, it was found that the scores teachers/administrators received from the School Administrators' Competencies Inventory differed negatively according to the type of duty, both in general and in its sub-dimensions. No statistically significant differences were found according to the type of school they worked at and between seniority groups. It was concluded that there were statistically significant negative differences in all competence dimensions between male and female participants. As a result, the data we obtained show that administrators and teachers have different perceptions of the competence of school administrators, and this difference is significant according to the field of duty.