İstanbul Kağıthane Belediyesinde sosyal belediyecilik: Dijital iletişim uygulamalarının vatandaşlar üzerindeki etkileri
Social municipalism in İstanbul Kağıthane Municipality: The effects of digital communication applications on citizens
  1. Tez No: 946521
  2. Yazar: AHMET KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kurumsal İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İstanbul Kağıthane Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde dijital iletişim uygulamalarını etkin bir şekilde kullanarak yerel halkın yaşam kalitesini artırmayı hedeflemektedir. Bu çalışmada, Kağıthane Belediyesi'nin dijital iletişim stratejilerinin ve uygulamalarının yerel halk üzerindeki etkileri incelenmiştir. Özellikle sosyal medya, mobil uygulamalar ve belediyenin resmi web sitesi gibi dijital platformlar üzerinden sunulan hizmetlerin halk tarafından nasıl karşılandığı ve bu hizmetlerin günlük yaşamda ne gibi değişikliklere yol açtığı araştırılmıştır. Kağıthane Belediyesi'nin sosyal belediyecilik kapsamında dijital iletişim uygulamalarını kullanması, yerel halkın belediye hizmetlerine erişimini kolaylaştırmış, katılım ve şeffaflığı artırmıştır. Dijitalleşmenin getirdiği avantajlar, belediye hizmetlerinin kalitesini yükseltirken, halkın memnuniyetini de artırmıştır. Bu uygulamaların devam ettirilmesi ve geliştirilmesi, yerel yönetimlerin etkinliğini ve vatandaşla olan ilişkilerini güçlendirebilecektir.
Özet (Çeviri)
Istanbul Kağıthane Municipality aims to improve the quality of life of local residents by using digital communication applications effectively within the framework of the concept of social municipalism. In this study, the effects of digital communication strategies and applications of Kağıthane Municipality on local people were examined. In particular, it has been investigated how the services offered via digital platforms such as social media, mobile applications and the official website of the municipality are received by the public and what changes these services lead to in daily life. Kağıthane Municipality's use of digital communication applications within the scope of social municipalism has facilitated the access of local residents to municipal services, increased participation and transparency. The advantages brought by digitalization, while improving the quality of municipal services, have also increased the satisfaction of the public. The continuation and development of these practices will strengthen the effectiveness of local governments and their relations with citizens.