Pediatrik yoğun bakım ünitesinde yatan tıbbi teknolojiye bağımlı çocukların ebeveynlerinin kaygı düzeyleri ve ilişkili faktörler
Anxiety levels and related factors of parents of medical technology dependent children in the pediatric intensive care unit
  1. Tez No: 946551
  2. Yazar: BÜŞRA SARIOĞLU DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE ÇALIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
PEDİATRİK YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNDE YATAN TIBBİ TEKNOLOJİYE BAĞIMLI ÇOCUKLARIN EBEVEYNLERİNİN KAYGI DÜZEYLERİ VE İLİŞKİLİ FAKTÖRLER Sarıoğlu Duran B. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Yüksek Lisans Programı, Yüksek Lisans Tezi, Aydın, 2025. Amaç: Bu tanımlayıcı ve ilişki arayıcı çalışmanın amacı çocuk yoğun bakım ünitesinde yatan tıbbi teknolojiye bağımlı çocukların ebeveynlerinin kaygı düzeyleri ve kaygı düzeyleri ile ilişkili faktörlerin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan tıbbi teknolojiye bağımlı 0-18 yaş grubu çocukların 131 ebeveyni ile (anne ve/veya baba) yapıldı. Araştırma verileri 12 Temmuz 2022 – 23 Kasım 2023 tarihleri arasında toplandı. Araştırmaya alınan ebeveynler araştırma hakkında bilgilendirildi ve yazılı onamları alındı. Veriler, Ebeveyn Bilgi Formu, Çocuk Bilgi Formu ve Durumluk Kaygı Envanteri (DKE) ile toplandı. Araştırmada tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi ile sınandı. Verilerin analizinde bağımsız iki grup karşılaştırılmasında Student t-testi, üç ve daha fazla grup karşılaştırmasında tek yönlü varyans analizi testi kullanıldı. Tek yönlü varyans analizine göre anlamlı farklılığın hangi gruptan kaynaklandığının incelenmesi amacı ile Tukey testi yapıldı. P0,05). Ebeveynlerin hasta çocuklarını ziyaret etme ve çocuğun bakımına katılma durumlarına göre DKE puanları arasında fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ANXIETY LEVELS AND RELATED FACTORS OF PARENTS OF MEDICAL TECHNOLOGY DEPENDENT CHILDREN IN THE PEDIATRIC INTENSIVE CARE UNIT Sarıoğlu Duran B. Aydın Adnan Menderes University, Institute of Health Sciences, Master's Program in Child Health and Disease Nursing, Master's Thesis, Aydın, 2025. Aim: The aim of this descriptive study is to determine the anxiety levels of parents of medically technology-dependent children hospitalized in the pediatric intensive care unit (PICU) and to examine the relationship between their anxiety levels and influencing factors. Materials and Methods: This study was conducted with 131 parents (mother and/or father) of medically technology-dependent children aged 0-18 who were hospitalized in the Pediatric Intensive Care Unit of Marmara University Pendik Training and Research Hospital. The data were collected between July 12, 2022, and November 23, 2023. The parents included in the study were informed about the research and provided written consent. Data were collected using the Parent Information Form, Child Information Form, and State Anxiety Inventory (SAI). Descriptive statistics were used in the study. The Kolmogorov-Smirnov test was used to assess the normality of data distribution. For data analysis, the Student's t-test was used to compare two independent groups, and one-way analysis of variance (ANOVA) was used to compare three or more groups. After one-way analysis of variance, Tukey test was applied to examine which group caused the significant difference. A p-value of 0.05). Similarly, no significant differences were observed in SAI scores based on whether the parents visited their hospitalized child or participated in their care (p>0.05).