Değerlere göre yönetim ve örgütsel adalet ilişkisinin ilköğretim okulu öğretmenlerinin algılarına göre incelenmesi
Examining the relationship between values-based management and organizational justice based on the perceptions of primary school teachers
  1. Tez No: 946563
  2. Yazar: İSHAK GÖÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, ilköğretim okulu öğretmenlerinin değerlere göre yönetim ve örgütsel adalet ilişkisi algılarını incelemeyi amaçlamaktadır. İlişkisel tarama yönteminin kullanıldığı araştırmanın evreni Hakkari ilinde ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerden oluşmaktadır. Örneklem ise, kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen 298 öğretmenden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Değerlere Göre Yönetim Ölçeği-Öğretmen ve Okul Yöneticisi Formu”ve“Örgütsel Adalet Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde korelasyon analizi, t testi, tek yönlü varyans analizi, Kruskal-Wallis H testi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuçlara göre, yardımlaşma, şeffaflık ve erdemliliğe önem veren öğretmenler, yöneticilerin bu değerleri uygulamasını olumlu bulurken, statüye dayalı muamele, takdir eksikliği ve duygusal karar alma gibi konularda eleştiriler ortaya çıkmıştır. Değerlere dayalı yönetim algılarında, kadın öğretmenlerin erkek öğretmenlere göre, lisans mezunlarının ise yüksek lisans mezunlarına göre anlamlı düzeyde daha düşük çıkmıştır. Okul kademesi, mesleki kıdem ve branş değişkenleri açısından ise anlamlı farklılık bulunmamıştır. Örgütsel adalet algısında en yüksek ortalamalar, yöneticilerin saygılı, etik ve katılımcı yönetim anlayışına yönelik maddelerde görülürken, ayrıcalıklı muamele ve kişisel menfaat algıları eleştirilmiştir. Örgütsel adalet algılarında kadın öğretmenlerin erkek öğretmenlerden, mesleki kıdemde ise 11 yıl ve üzeri çalışan öğretmenlerin bir yıldan az çalışan öğretmenlerden daha düşük çıkmıştır. Okul kademesi, eğitim düzeyi ve branş değişkenlerine göre ise anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Son olarak, değerlere dayalı yönetimin örgütsel adaleti anlamlı düzeyde yordadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the perceptions of primary school teachers regarding the relationship between values-based management and organizational justice. The population of the research, which utilizes the relational survey method, consists of teachers working in primary and secondary schools in Hakkari province. The sample consists of 298 teachers selected through convenience sampling. Data collection tools included the“ Management by values Scale-Teacher and School Administrator Form”and the“Organizational Justice Scale.”Data analysis was conducted using correlation analysis, t-tests, one-way ANOVA, Kruskal-Wallis H test, and regression analysis. The results indicate that teachers who value cooperation, transparency, and virtue positively perceive administrators' implementation of these values, while criticisms emerged regarding status-based treatment, lack of recognition, and emotional decision-making. In terms of values-based management perceptions, female teachers scored significantly lower than male teachers, and undergraduate graduates scored lower than postgraduate graduates. No significant differences were found based on school level, professional seniority, or specialization. Regarding organizational justice perceptions, the highest averages were observed in items related to respectful, ethical, and participatory management by administrators, while privileged treatment and personal benefit perceptions were criticized. Female teachers had lower organizational justice perceptions than male teachers, and teachers with 11 or more years of experience scored lower than those with less than one year of experience. No significant differences were found based on school level, education level, or specialization. Finally, values-based management was found to significantly predict organizational justice.