Azerbaycan-Avrupa Birliği ilişkileri (Hukuksal çerçeve)
Azerbaijan-European Union relations (lehal framework)
- Tez No: 94657
- Danışmanlar: PROF.DR. TUĞRUL ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Avrupa Birliği, Azerbaycan'ı bağımsız devlet olarak 31 Aralık 1991 tarihinde tanımış ve taraflar arasında diplomatik ilişkiler 10 Ağustos 1992'de kurulmuştur. AB tarafından Azerbaycan'a yönelik teknik ve malî yardımların temel aracı Birliğin TACIS Programıdır. TACIS - yeni bağımsız devletlerle AB arasında uyumlu ekonomik ve politik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla oluşturulmuş bir yardım programıdır. Ayrıca Azerbaycan, TACIS 'in önemli Devletler Arası Programlan olan TRACECA (ulaştırma), INOGATE (boru hatları), ve RARP (Bölgesel Tanm Reformu Projesi) 'dan da yararlanmaktadır. Azerbaycan ile AB arasında 22 Nisan 1996 tarihinde Lûksemburg'da Partnerlik ve İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır. Anlaşma, öncelikle, Helsinki Nihai Senedinde ve Yeni Avrupa için Paris Şartında belirtilen demokrasi ve insan haklarına saygı ilkelerine ve piyasa ekonomisi prensiplerine uyma yükümlülüğünü öngörmektedir. Partnerlik ve İşbirliği Anlaşmasının düzenlediği esas konular aşağıdaki gibi özetlenebilir: 1) Dibace ve Genel Prensipler; 2) Siyasi Diyalog; 3) Mal Ticareti (Tercihli olmayan bu Anlaşmada, tarafların birbirlerine“en çok kayrılan ülke”kuralım uygulamaları öngörülmüş ve miktar kısıtlamaları kaldırılmıştır; koruma önlemleri danışmalarda bulunarak alınabilir; zorunlu önlemler danışmada bulunmadan da söz konusu olabilir); 4) Çalışma Koşullan (Taraflardan birinin uyruğunda bulunan kişinin, diğerinin alanında yasal olarak çalıştığı sırada çalışma koşulları bakımından ayrım 144yapılmayacaktır); 5) Şirketlerin Kuruluşu ve Faaliyette Bulunma Koşullan; 6) Hizmetler; 7) Cari ödemeler ve Sermaye Yatırımı; 8) Fikri Mülkiyet Haklarının Korunması; 9) Ekonomik İşbirliği (Ekonomik işbirliği, Azerbaycan'daki ekonomik reform sürecinin desteklenmesi amacını gütmektedir); 10) Demokrasi ve İnsan Haklarına Dair Konularda İşbirliği (Bu işbirliği, teknik yardım programlan da dahil olmak üzere, demokrasi kurumlannın oluşturulması ve geliştirilmesine yönelik bütün konulan kapsayacaktır); 1 1) Yasa Dışı Faaliyetin ve Yasa Dışı Göçün Önlenmesi Alanında İşbirliği; 12) Kültürel İşbirliği; 13) Malî İşbirliği (Bu çerçevede Azerbaycan TACIS Programından yararlanacaktır); 14) Kurumsal, Genel ve Son Hükümler (Anlaşma çerçevesinde İşbirliği Konseyi, İşbirliği Komitesi ve Parlamento İşbirliği Komitesi oluşturulmuştur). 145
Özet (Çeviri)
SUMMARY The European Union recognised Azerbaijan as an independent state on 31 December 1991, and established diplomatic relations on 10 August 1992. The main instrument of the EU for technical and financial support for Azerbaijan is the EU's TACIS Programme. The TACIS Programme is a European Union initiative for the New Independent States which fosters the development of harmonious economic and political links between the European Union and these partner countries. Azerbaijan has also benefited from TACIS Interstate Programme which includes important initiatives such as TRACECA (transport), INOGATE (pipelines) and RARP (Regional Agricultural Reform Project). A Partnership and Cooperation Agreement between the EU and Azerbaijan was signed on 22 April 1996 in Luxembourg. The Agreement refers to respect for democratic principles and human rights as defined in particular in the Helsinki Final Act and the Chapter of Paris for a New Europe, as well as to the principles of a market economy. The main elements of the Partnership and Cooperation Agreement are summarized as follows: 1) Preamble and General Principles; 2) Political Dialogue; 3) Trade in Goods (This is a non-preferential agreement by which the parties grant each other most-favoured-nation status; quantitative restrictions are abolished between the Community and Azerbaijan; a safeguard clause includes the principle of consultation; urgent measures may be taken without prior consultation where they are justified); 1464) Labour Conditions (The Agreement seeks to avoid discrimination by any of the parties against nationals of the other party legally employed in its territory); 5) Conditions Affecting the Establishment and Operation of Companies; 6) Services; 7) Current Payments and Capital; 8) Protection of Intellectual Property Rights;; 9) Economic Cooperation (Economic cooperation is aimed at contributing to the process of economic reform in Azerbaijan); 10) Cooperation on Matters relating to Democracy and Human Rights (Cooperation will cover all questions relevant to the establishment or reinforcement of democratic institutions, including technical assistance programmes); 1 1) Cooperation on Prevention of Illegal Activites and the Prevention and Control of Illegal Immigration; 12) Cultural Cooperation; 13) Financial Cooperation (Azerbaijan will benefit from the TACIS Programme as an instrument of support for their reform processes); 14) Institutional, General and Final Provisions (A Cooperation Council, a Cooperation Committee and a Parliamentary Cooperation Committee have been established under, the Agreement). T.C YÜKSEKÖ?RETİM ICÜRUIÎÎ 147 DOKÜMANTASYON MESHM