İç borçlanmanın özel yatırımları dışlayıcı etkisi: Türkiye ekonomisi üzerine bir inceleme
The Crowding-out effect of domestic borrowing private investment: A study on Turkish economy
- Tez No: 94658
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİH AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu çalışmada 1980-1998 dönemindeki reel iç borç faiz oranlarının özel sektör sabit sermaye yatırımlarının intibak hızı üzerinde dışlayıcı bir etkisi olup olmadığı incelenmiştir. Bu bağlamda reel iç borç faiz oranlarının söz konusu intibak hızı üzerindeki etkisi kısa ve uzun dönem denklemleri oluşturularak değerlendirilmiştir. Ekonometrik model analizinde, 1987:l'den 1998:2'ye üçer aylık veriler kullanılmıştır. Uzun dönem ilişkilerinin tahmininde Engle Granger metodundan yararlanılmış ve değişkenler için bir Cointegration testi uygulanmıştır. Kısa dönem ilişkilerin tahmininde ise En Küçük Kareler Yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analizde reel iç borç faiz oranlan değişkeninin yanı sıra reel kamu alt yapı yatırımları ve reel banka kredilerinden özel sektörün aldığı pay da dikkate alınarak, söz konusu değişkenlerin, özel sektör sabit sermaye yatırımlarının intibak hızı üzerindeki etkileri test edilmiştir. 1980 sonrası kamu kesimi gelir gider dengesinin bozulmasıyla birlikte ortaya çıkan kamu açıklarının, özellikle 1987'den itibaren iç borçlanmayla karşılandığı görülmektedir. İç borçlanmanın kısa vadeli olması ve yüksek faiz haddi ile yapılması, ekonomiyi borç-faiz kısır döngüsüne itmektedir. Buna ek olarak mali kesimin yeterince derinleşmemiş olması nedeniyle, sermaye piyasasından çok para piyasasından borçlanabilen özel sektörün yatırımları bu gelişmelerden büyük ölçüde etkilenmektedir. Çalışmamızın en önemli bulgusu, kamu alt yapı yatırımlarının özel kesim sabit sermaye yatırımları üzerinde“dışlayıcı”değil, teşvik edici yönde etkide bulunduğudur. Dolayısıyla, kamu otoritesinin harcamalarda disiplin sağlamak adına reel kamu alt yapı yatırımlarını kısması özel kesimin sabit sermaye yatırımlarında ciddi düşüşlere yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study we have tried to investigate whether real domestic interest rates have a crowding out effect on the speed of adjustment of the fixed capital investments of the private sector. In this context, the effect of real interest rates of domestic debt on the speed of adjustment has been evaluated with the help of short- term and long-term equations. In the econometric model analysis quarterly data were used through 1981:1 to 1998:2. In the estimation of long-term relations, we made use of Engle Granger method and applied a Cointegration test for the variables. As for the estimation of short-term relations, Ordinary Least Squares Method was used. In our analysis, in addition to real interest rates of domestic debt, the effects of real public infrastructure investments and the share of private sector in real bank credits on the speed of adjustment of fixed capital investments of the private sector were tested. We witness the fact that public deficits due to the deterioration of revenue- expense balance of the public sector after 1980, were met by domestic loans after 1987. The fact that the domestic loans were short-termed and were made at a high interest rate led the economy to a vicious circle of debt and interest. In addition, due to the lack of deeping in the financial sector, the investment of the private sector, which makes its loans from the money market rather than the capital market, are greatly effected by these developments. The most important finding of our study may be summed up as follows: the fixed capital investments of the public sector has a“crowding-in”effect rather than a“crowding-out”on the private sector investments. For this reason, the curtailment of the expenditures, especially in infrastructure investments by the public authority in the name of budgetary discipline leads to serious reductions in the fixed capital investments of the private sector.