Psikolojik iyi oluş ile evlilik uyumu arasındaki ilişkide evlilikte bilinçli farkındalığın aracı rolü
The mediating effect of marital mindfulness on the relationship between psychological well-being and marital adjustment
- Tez No: 946570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TOLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Mevcut çalışmada, 18-60 yaş arası en az 1 yıldır evli bireylerde psikolojik iyi oluş ile evlilik uyumu arasındaki ilişkide evlilikte bilinçli farkındalığın aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi Türkiye'de 22-60 yaş arası en az 1 yıldır evli olan 383'ü (%64.8) kadın, 208'i (%35.2) erkek olmak üzere 591 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma, değişkenler arasındaki ilişkilerin aracılık analizi ile incelendiği ilişkisel modelde tasarlanmış nicel bir çalışmadır. Veri toplama aşamasından önce katılımcılara Bilgilendirilmiş Onam Formu verilerek onayları alınmış ve ardından Demografik Bilgi Formu, Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Evlilikte Bilinçli Farkındalık Ölçeği sunulmuştur. Veriler çevrimiçi platformlar aracılığı ile toplanmıştır. Veri toplama aşamasının ardından verilerin test edilmesi amacıyla betimsel istatistik analizleri, Pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA), Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney Analizleri IBM SPSS 24.0 kullanılarak uygulanmış ve son olarak Hayes PROCESS Macro v4.2 (Model 4) ile aracılık analizi yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular ışığında psikolojik iyi oluş ile evlilik uyumunun ve evlilikte bilinçli farkındalığın pozitif yönde ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca evlilik uyumunun evlilikte bilinçli farkındalık ile pozitif yönde ilişkili olduğu elde dilen bir diğer bulgudur. Aracılık analizi sonuçlarına göre, psikolojik iyi oluş ve evlilik uyumu ilişkisinde evlilikte bilinçli farkındalığın kısmi aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ilgili alanyazın kapsamında tartışılmış, çalışmanın sınırlılıkları belirtilmiş ve gelecekte yapılacak çalışmalar ve alanda çalışan uzmanlar için öneriler sunulmuştur. Anahtar Sözcükler Psikolojik İyi Oluş, Evlilik Uyumu, Evlilikte Bilinçli Farkındalık
Özet (Çeviri)
The present thesis aims to examine the mediating role of marital mindfulness in the relationship between psychological well-being and marital adjustment among individuals aged 18 to 60 who have been married for at least one year. The study sample consists of 591 participants, including 383 women (64.8%) and 208 men (35.2%), aged between 22 and 60, all of whom have been married for at least one year in Turkey. The study is a quantitative research designed using a relational model in which the relationships between variables were examined through mediation analysis. Before data collection, participants were given an Informed Consent Form and their approvals were obtained. Following this, they completed the Demographic Information Form, the Revised Dyadic Adjustment Scale, the Psychological Well-Being Scale, and the Marital Mindfulness Scale. The data were collected through online platforms. After data collection, descriptive statistical analyses, Pearson correlation analysis, independent samples t-test, one-way variance analysis (One-Way ANOVA), Kruskal-Wallis, and Mann-Whitney analyses were conducted using IBM SPSS 24.0. Finally, mediation analysis was performed using Hayes PROCESS Macro v4.2 (Model 4). Findings from the study indicate that psychological well-being is positively associated with both marital adjustment and marital mindfulness. Another significant finding was that marital adjustment is positively related to marital mindfulness. Mediation analysis results revealed that marital mindfulness has a partial mediating role in the relationship between psychological well-being and marital adjustment. The findings were discussed within the scope of the existing literature, the limitations of the study were outlined, and recommendations for future research and professionals in the field were provided. Keywords Psychological Well-Being, Marital Adjustment, Marital Mindfulness