Güzel sanatlar liselerindeki öğrenci ve öğretmenlerin öğrenme/öğretme stillerinin üzerine bir araştırma
Investgation of the relationship between students' learning styles and teachers' teaching styles in fine arts high schools
  1. Tez No: 946571
  2. Yazar: YASEMEN KULAÇ DELİHASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL DİNÇ ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı, güzel sanatlar liselerinde öğrenim gören öğrencilerin öğrenme stilleri ile bu okullarda görev yapan öğretmenlerin öğretme stillerini belirlemek ve aralarındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel araştırma desenlerinden betimsel tarama modeliyle yürütülen çalışmada,“Öğrenme Stili Ölçeği”ile“Öğretme Stili Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Türkiye'nin farklı illerindeki güzel sanatlar liselerinde görev yapan 258 öğretmen ve bu okullarda öğrenim gören 1942 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma bulgularına göre öğretmenler en çok rehber ve kişisel öğretme stillerini tercih etmekte, en az otoriter öğretme stilini kullanmaktadır. Öğrencilerde ise en yaygın öğrenme stilleri bağımlı ve bağımsız olarak belirlenmiştir. Öğretmenlerin hizmet süresi, görev yaptıkları il ve hizmet içi eğitim alma durumlarının öğretme stilleri üzerinde anlamlı etkileri olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin öğrenme stilleri ise cinsiyet, sınıf düzeyi, bölüm, akademik başarı ve aile eğitimi düzeyine göre farklılık göstermektedir. Araştırmanın sonuçları, öğretme ve öğrenme stilleri arasındaki uyumun sanat eğitiminin niteliğini artırabileceğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, öğretmenlerin öğretme stillerini çeşitlendirmeleri ve öğrencilerin bireysel öğrenme farklılıklarını dikkate almaları etkili bir öğrenme ortamı oluşturulması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to determine the learning styles of students attending fine arts high schools and the teaching styles adopted by their teachers, as well as to explore the relationship between these two variables. A descriptive survey model, a type of quantitative research design, was utilized to conduct the study. Data were collected using the“Learning Style Scale”and the“Teaching Style Scale.”The sample consisted of 258 teachers employed in fine arts high schools located in different provinces of Türkiye and 1,942 students enrolled in these schools. Findings revealed that teachers predominantly favored guiding and personal teaching styles, whereas the authoritarian style was the least preferred. Regarding students, dependent and independent learning styles emerged as the most prominent. Significant differences were found in teachers' teaching styles based on their years of service, the province of employment, and whether they had participated in in-service training programs. Similarly, students' learning styles showed significant variation according to gender, grade level, department, academic performance, and parental educational background. The overall results emphasize that enhancing compatibility between teaching and learning styles may contribute positively to the quality of art education. Therefore, it is recommended that teachers diversify their instructional approaches and take into account individual learning differences to foster a more effective educational environment.