Yiyecek içecek işletmelerinde yeşil örgüt iklimi algısı ve yeşil örgütsel davranış ilişkisi: Ankara örneği
Relationship between green organizational climate perception and green organizational behavior in food and beverage businesses: Ankara example
  1. Tez No: 946569
  2. Yazar: ENES ARAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLLÜ ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada çalışanların yeşil örgüt iklimi algısının yeşil örgütsel davranışlarına etkisi incelenmiştir. Çalışmanın evrenini Ankara'da faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı yeşil yıldız sertifikası olan otel işletmelerindeki yiyecek içecek departmanı çalışanları oluşturmaktadır (N= ±350). Bu kapsamda otel işletmesindeki yiyecek içecek departmanında çalışanların yeşil örgütsel davranışı üzerinde yeşil örgüt iklimi algısı ve boyutlarının (örgütsel algı ve çalışma arkadaşlarına yönelik algı) etkisinin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Nicel yöntem ile kurgulanan çalışmanın verileri yüz yüze anket tekniği ile elde edilmiştir. 199 çalışandan elde edilen verilerin değerlendirilmesi aşamasında ise korelasyon ve regresyon testlerinden faydalanılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizleri sonucunda, çalışanların yeşil örgüt iklimi algısı ve boyutları (örgütsel algı ve çalışma arkadaşlarına yönelik algı) ile yeşil örgütsel davranışın ilişkili olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bununla birlikte, yeşil örgüt iklimi algısı ve boyutları (örgütsel algı ve çalışma arkadaşlarına yönelik algı) ile yeşil örgütsel davranış arasında doğru yönlü bir ilişkili olduğu; diğer bir ifade ile yeşil örgüt iklimi algısı ve boyutları (örgütsel algı ve çalışma arkadaşlarına yönelik algı) arttıkça yeşil örgütsel davranışın arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of employees' green organizational climate perception on green organizational behaviors was investigated. The universe of the study consists of food and beverage department employees in four and five star green star certified hotels in Ankara (N= ±350). In this context, it was aimed to reveal the effects of green organizational climate perception and its dimensions (organizational perception and perception towards co-workers) on the green organizational behavior of employees in the food and beverage department of a hotel. The data of the study designed with the quantitative method was obtained through face-to-face survey technique. In the evaluation stage of the data obtained from 199 employees, correlation and regression tests were used. As a result of the analyzes of the data obtained in the study, it was revealed that there is a relationship between employees' green organizational climate perception and its dimensions (organizational perception and perception towards co-workers) and green organizational behavior. However, it was found that there is a direct relationship between green organizational climate perception and its dimensions (organizational perception and perception towards co-workers) and green organizational behavior; In other words, it has been determined that as the perception of green organizational climate and its dimensions (organizational perception and perception towards colleagues) increase, green organizational behavior increases.