Kişisel verilerin korunması alanında Genel Veri Koruma Tüzüğü'nde veri ihlali bildirimleri
In the field of personal data protection in the General Data Protection Regulation data breach notifications
  1. Tez No: 946582
  2. Yazar: NARİN AMBARKÜTÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRİYE ÖZLEM ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İnsanların hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelen internet, yine insanların hayatının her alanında büyük etkiler yaratmaktadır. Bu büyük etki yarattığı alanlardan birisi de hukuktur. Özellikle kişisel veriler alanında etkisi her geçen gün daha da ciddiye alınmaktadır. Modern çağda bir bireyin tüm kişisel bilgileri internet üzerinde veri olarak depolanmaktadır. Gerek devletler tarafından gerekse özel kurumlar tarafından birey hakkında her türlü çeşit bilgi depolanıp kullanılmaktadır. Bu kişisel veri kullanımının belli kurallara uygun yapılabilmesi ve bireylerin kişisel veri güvenliğinin sağlanabilmesi için Avrupa Birliği tarafından Genel Veri Koruma Tüzüğü oluşturulmuştur. Tezin konusu Avrupa Birliği“Genel Veri Koruma Tüzüğü'nde Veri İhlali Bildirimleri”dir. Tezin kapsam ve sınırlılık konusunda gelindiğinde ise, bu çalışmada başta Genel Veri Koruma Tüzüğü olmak üzere ilgili mevzuatı, Türkiye'deki 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na da değinecek şekilde ilerleyecektir. Ana noktası belirtildiği üzere Genel Veri Koruma Tüzüğü'nde veri ihlali bildirimleri olacaktır. Tezin ilk bölümünde, Avrupa Genel Veri Koruma Tüzüğü, veri ihlali bildirimi ile bağlantılı kavramlar, kurul, Tüzük'ün uygulanma alanı, ilkeler ve tartışmalar açıklandıktan sonra ilgili mevzuatın kişisel veri ihlali bildirimi ile ilgili özellikleri de konunun anlaşılabilmesi açısından incelenip araştırma konusuna yönelik çıkarımlarda bulunulacaktır. Sınırlandırma bu şekilde ilerleyecektir çünkü araştırma noktasının açıkça irdelenebilmesi için bu gereksinim oluşmaktadır. Tezin ikinci bölümünde ise kişisel veri ihlali bildirimi, kişisel veri ihlali bildirimi sonrası, veri sorumlusunun yükümlülükleri ve etkili bildirimin önemi, iyileştirilmesi, ilgili yargı kararları, Genel Veri Koruma Tüzüğü'nün sınır aşırı etkisi ve Türk hukukunda kişisel verilerin korunması ve veri ihlali bildirimi incelenecektir. 122 Genel amaç, veri ihlali bildirimlerinin ne olduğunu tam olarak kavramaktır. Alt amaç ise bu bildirimlerin nasıl yapıldığına, bildirim sonrası yaptırımların ne olduğuna, iyileştirmek için neler yapılabileceğine ve etkili bildirim yapmanın önemine cevap bulmaktır. Bir veri ihlali yaşandığında bildirim yapılması, sıradaki en önemli adımlardan biri haline gelmektedir. Genel Veri Tüzüğü'nün 33. maddesinde“Kişisel veri ihlalinin denetim makamlarına bildirilmesi”düzenlenmiştir. Ardından gelen 34. maddede ise“Kişisel veri ihlali hakkında veri öznesinin bilgilendirilmesi”düzenlenmiştir. Öncelikle ilgili denetim makamına bildirim yapılmasına önem verilmiştir. Bu noktada bazı kurallar da getirilmiştir. Bunlar uygulamaya yönelik kurallardır. Uygulamada ise bu kuralların ne kadar etkili olabildiği incelenecektir ve etkin bir yöntem veya Tüzüğün bu konuda uygulanmasını etkin hale getirecek, iyileştirecek bir değişiklik yapılabilir mi amacıyla da hareket edilecektir. Böylece, uygulamanın da etkili bir şekilde işlemesine katkıda bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The internet, which has become an indispensable part of people's lives, has great effects on every aspect of people's lives. One of the areas where it has great effects is law. Its effect, especially in the field of personal data, is taken more seriously every day. In the modern age, all personal information of an individual is stored as data on the internet. All kinds of information about the individual is stored and used by both states and private institutions. In order for this personal data usage to be carried out in accordance with certain rules and to ensure the security of individuals' personal data, the General Data Protection Regulation was established by the European Union. The subject of the thesis is“Data Breach Notifications in the General Data Protection Regulation”of the European Union. When it comes to the scope and limitation of the thesis, this study will proceed by touching on the relevant legislation, especially the General Data Protection Regulation, and the Personal Data Protection Law No. 6698 in Türkiye. As the main point is stated, there will be data breach notifications in the General Data Protection Regulation. In the first part of the thesis, the European General Data Protection Regulation, concepts related to data breach notification, the board, the scope of application of the Regulation, principles and discussions will be explained, and then the features of the relevant legislation regarding personal data breach notification will be examined in order to understand the subject and conclusions will be made regarding the research subject. The limitation will proceed in this way because this requirement arises in order to clearly examine the research point. In the second part of the thesis, personal data breach notification, the obligations of the data controller after the personal data breach notification and the importance of effective notification, its improvement, relevant court decisions, the cross-border effect of the General Data Protection Regulation and the protection of personal data and data breach notification in 124 Turkish law will be examined. The general aim is to fully understand what data breach notifications are. The sub-goal is to find answers to how these notifications are made, what the sanctions are after the notification, what can be done to improve and the importance of effective notification. When a data breach occurs, notification becomes one of the most important steps in the future. Article 33 of the General Data Regulation regulates“Notification of personal data breach to supervisory authorities”. The following article 34 regulates“Information of data subjects about personal data breach”. First of all, importance is given to notifying the relevant supervisory authority. Some rules have also been introduced at this point. These are rules for implementation. In practice, it will be examined how effective these rules are and whether an effective method or a change can be made to make the implementation of the Regulation effective and improve it. Thus, it will contribute to the effective operation of the application.