6698 sayılı kişisel verilerin korunması kanunu ve 2016/679 sayılı Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü kapsamında kişisel verilerin yurt dışına aktarılması
Transfer of personal data abroad in the scope of personal data protection law numbered 6698 and general data protection regulation numbered 2016/679
  1. Tez No: 725484
  2. Yazar: IŞIL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAFİYE YÜCEDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
İnternet ve teknolojik gelişmelerle kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasının oldukça kolay hale gelmesi, kişilerin sahip olduğu temel hak ve özgürlüklerin sınırlarını zorlamaktadır. Yurt dışına aktarım ile kişisel veriler ülke sınırlarını aşacak şekilde paylaşılmakta, ilgili kişinin tâbi olduğu ulusal hukukun uygulama alanından çıkarılmaktadır. Verileri üzerindeki hâkimiyeti azalan ilgili kişinin haklarını kullanması, veri aktaranın ise veri güvenliğini sağlaması zorlaşmaktadır. Veri aktaran ile veri alanın farklı ülkelerde bulunması, farklı ülke hukuklarının uygulama alanlarını kesiştirmekte ve yetkili hukuk konusunda uyuşmazlıklara neden olabilmektedir. Türkiye'de 2016 yılında yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hazırlanırken AB'de uygulanan 95/46/EC sayılı Direktif hükümlerinden yararlanılmıştır. Ancak 2018'de Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü'nün yürürlüğe girmesiyle beraber Direktif yürürlükten kalkmıştır. Türkiye'nin verilerin korunması alanında AB standartlarıyla uyumlu hale gelme hedefi, 6698 sayılı Kanun uygulanırken Tüzük hükümlerinin dikkate alınmasını gerektirmektedir. Çalışmamızda 6698 sayılı Kanun ve Tüzük kapsamındaki kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına ilişkin hükümler, Türkiye ve AB kapsamındaki yetkili makamların konuyla ilgili görüşlerine, rehberlerine ve kararlarına atıf yapılarak incelenecektir. 6698 sayılı Kanun'daki ilgili hükümler uygulanırken karşılaşılan sorunlar tespit edilecek ve Tüzük kapsamında çözüm önerilerinde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The fact that transfer of personal data abroad become quite easy with the Internet and technological developments pushes the limits of the individuals' fundamental rights and freedoms. It causes data sharing beyond the borders of the country and the scope of application of the national law of the data subject. While decreasing control over personal data causes difficulties regarding exercising data subject's rights, the disclosing party of the transfer has difficulties in ensuring data security. Location differences between the disclosing and receiving parties may cause an intersection of the scope of application of national laws and a conflict of laws. While preparing Personal Data Protection Law No. 6698 which came into force in Turkey in 2016, the provisions of the Directive 95/46/EC implemented in the EU were utilized. However, the Directive was repealed with the entry into force of General Data Protection Regulation in 2018. Turkey's goal of harmonizing with EU standards in the field of data protection requires the Regulation to be taken into account when applying the Law No. 6698. In this study, the provisions regarding the transfer of personal data abroad within the scope of the Law No. 6698 and the Regulation will be examined with referring to the opinions, guides and decisions published by the competent authorities within Turkey and the EU. The problems encountered in practice while applying the relevant provisions in the Law No. 6698 will be identified and solutions regarding them will be offered within the scope of the Regulation.