Ruh sağlığı çalışanlarında belirsizliğe tahammülsüzlük ile depresyon, anksiyete, stres arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılığın aracı rolü
The mediating role of psychological resilience in the relationship between intolerance of uncertainty and depression, anxiety, and stress among mental health professionals
- Tez No: 946585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TOLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Mevcut çalışmanın amacı ruh sağlığı çalışanlarında belirsizliğe tahammülsüzlük ile depresyon, anksiyete, stres arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılığın aracı rolünün incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi, yaşları 25-57 arasında değişen 178'i kadın ve 37'si erkek olmak üzere toplam 215 ruh sağlığı çalışanından oluşmaktadır. Araştırma, değişkenler arasındaki ilişkilerin aracılık analizi ile incelenmesini amaçlayan nicel bir çalışmadır. Araştırma verileri Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği, Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASS-21), Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon analizi, gruplar arasındaki farklılaşmayı belirlemek için bağımsız gruplar için t-testi ve aracılık modellerinin test edilmesi için Hayes Process Macro Model 4 analizinden faydalanılmıştır. Korelasyon analizi sonuçlarına göre, belirsizliğe tahammülsüzlük ile depresyon, anksiyete ve stres arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Psikolojik dayanıklılık ile belirsizliğe tahammülsüzlük, depresyon, anksiyete ve stres arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Psikolojik dayanıklılık düzeyi düşük bireylerin belirsizliğe tahammülsüzlük, depresyon, anksiyete ve stres seviyeleri, psikolojik dayanıklılık düzeyi yüksek bireylere kıyasla anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Aracılık analizi sonuçlarına göre, belirsizliğe tahammülsüzlük ile depresyon, anksiyete, stres arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılığın aracılık etkisi saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar ilgili alanyazın ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the mediating role of psychological resilience in the relationship between intolerance of uncertainty and depression, anxiety, and stress among mental health professionals. The sample comprised 215 mental health workers—178 women and 37 men—ranging in age from 25 to 57 years. This quantitative research employed mediation analysis to investigate the relationships among the variables. Data were collected using the Intolerance of Uncertainty Scale, the Depression Anxiety and Stress Scale (DASS-21), the Psychological Resilience Scale for Adults, and a Demographic Information Form. Pearson correlation analysis was used to determine the associations between variables, independent-samples t-tests to assess differences between groups, and Hayes' PROCESS Macro Model 4 to test the mediation models. Correlation results indicated significant positive relationships between intolerance of uncertainty and each of depression, anxiety, and stress. Significant negative relationships were found between psychological resilience and intolerance of uncertainty, depression, anxiety, and stress. Individuals with low psychological resilience scored significantly higher on intolerance of uncertainty, depression, anxiety, and stress compared to those with high resilience. Mediation analysis showed that psychological resilience mediated the relationships between intolerance of uncertainty and depression, anxiety, and stress. The findings are discussed in light of the relevant literature, and practical recommendations are offered.