Bakteri aşılaması ve gübre uygulamasının mürdümük (lathyrus sativus L.) yetiştiriciliğine etkileri
Effects of bacterial inoculation and fertilizer application on grass pea (lathyrus sativus L.) cultivation
- Tez No: 946586
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Mürdümük, baklagiller familyasından protein içeriği bakımından zengin ve kuraklık gibi ekstrem iklim ve çevre şartlarına toleranslı önemli bir kaba yem bitkisidir. Bu çalışmanın amacı, mürdümük yetiştiriciliğinde, rhizobium ile bakteri aşılanması ve fosforlu gübre uygulamalarının bitki gelişimine ve nodül oluşumuna etkilerinin belirlenmesidir. Gürbüz-2001 Mürdümük çeşidinin kullanıldığı çalışma, 4 farklı rhizobium bakteri suşu ve 2 farklı gübre dozu ile tesadüf parselleri deneme deseninde 2 faktörlü ve 3 tekerrürlü olarak saksılarda yürütülmüştür. Araştırmada, bitki boyu, kök uzunluğu, anadal ve yandal sayısı, nodül sayısı ve ağırlığı, toprak üstü bitki yaş ve kuru ağırlık, toprak altı yaş ve kuru ağırlık, bitki azot konsantrasyonu ve protein içerikleri, kök azot konsantrasyonu ve protein içerikleri, toprak reaksiyonu (pH), elektriksel iletkenliği (EC), organik madde, total kireç ve azot değerleri incelenmiştir. Bitkilerden elde edilen ortalama veriler incelendiğinde gübre dozları açısından incelenen parametrelerin en yüksek değerlerinin 10 kg da-1 gübre dozunda ortaya çıktığı görülmüş, yalnızca bitki azot konsantrasyonu ve protein içeriği 0 kg da-1 gübre dozunda en yüksek değerleri vermiştir. Bakteri türü açısından incelendiğinde ise; bitki boyunun fiğ bakteri grubunda, nodül sayısı ve ağırlığının bezelye bakteri grubunda, kök azot konsantrasyonu ve protein içeriğinin yonca bakteri grubunda, diğer özellikler açısından ise kontrol grubunda en yüksek değerlerin elde edildiği görülmüştür. Toprak analiz sonuçlarına göre; azot, pH ve organik madde değerlerinin 0 kg da-1, kireç değerlerinin 4 kg da-1, iletkenlik değerlerinin ise 10 kg da-1 DAP gübre dozunda en yüksek değerleri verdiği tespit edilmiştir. Bakteri türü açısından incelendiğinde; pH, organik madde ve kireç değerlerinin istatistiki olarak önemli olmadığı, elektriksel iletkenlik değerlerinin kontrol grubunda ve azot içeriklerinin ise fiğ bakteri grubunda en yüksek değerleri verdiği sonucuna varılmıştır. Genel olarak değerlendirildiğinde kontrol grubu ile 10 kg da-1 DAP gübre dozunun öne çıktığı görülmüştür. Bakteri suşlarından bezelye bitkisine özgü bakteri suşu nodül sayısı ve ağırlığında en yüksek değeri verirken, diğer parametrelerde de kontrol grubundan sonra en yüksek değerleri vererek umut verici sonuçlar ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Grass pea is an important forage crop rich in protein content and tolerant to extreme climatic and environmental conditions such as drought. The aim of this study was to determine the effects of bacterial inoculation with rhizobium and phosphorus fertilizer applications on plant growth and nodule formation in grass pea. The study in which Gürbüz-2001 grass pea variety was used was carried out in pots with 4 different rhizobium bacteria strains and 2 different fertilizer doses in a random plots experimental design with 2 factors and 3 replications. In the study, plant height, root length, number of main and lateral branches, number and weight of nodules, above-ground plant wet and dry weight, below-ground wet and dry weight, plant nitrogen concentration and protein contents, root nitrogen concentration and protein contents, soil reaction (pH), electrical conductivity (EC), organic matter, total lime and nitrogen values were analyzed. When the average data obtained from the plants were examined, it was observed that the highest values of the parameters examined in terms of fertilizer doses occurred at 10 kg da-1 fertilizer dose, only plant nitrogen concentration and protein content gave the highest values at 0 kg da-1 fertilizer dose. In terms of bacteria type, plant height was highest in vetch bacteria group, nodule number and weight were highest in pea bacteria group, root nitrogen concentration and protein content were highest in alfalfa bacteria group, and the highest values were obtained in the control group for other characteristics. According to the results of soil analysis, it was determined that nitrogen, pH and organic matter values gave the highest values at 0 kg da-1, lime values at 4 kg da-1 and conductivity values at 10 kg da-1 DAP fertilizer dose. When analyzed in terms of bacteria species, it was concluded that pH, organic matter and lime values were not statistically significant, electrical conductivity values were highest in the control group and nitrogen contents were highest in the vetch bacteria group. In general, it was observed that the control group and 10 kg da-1 DAP fertilizer dose stood out. Among the bacterial strains, the pea plant-specific bacterial strain gave the highest values in nodule number and weight, while it gave the highest values in other parameters after the control group, showing promising results.