Nohutta (cicer arietinum L.) bakteri aşılama ve kimyasal ilaç uygulamalarının verim ve verim öğelerine etkileri
The Influences of some factors effected on nodulations on yield and yields components in chickpea (cicer arietinum L.)
  1. Tez No: 95651
  2. Yazar: HAYATİ BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN Y. ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Doktora Tezi NOHUTTA (Cicer arielinum L.) BAKTERİ AŞILAMA VE KİMYASAL İLAÇ UYGULAMALARININ VERİM VE VERİM ÖĞELERİNE ETKİLERİ. Hayati BAŞARAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Cemalettin Y. ÇİFTÇİ Bu araştırma; 1995 ve 1996 yıllarında A.O. Veteriner Fakültesi Araştırma Uygulama Çiftliği deneme tarlalarında yürütülmüştür. Çalışmada materyal olarak Akçin-91 nohut çeşidi tohumlan, Rhizobium ciceri inokulantı, fungusit ve herbisit kullanılmıştır. Tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre Uç tekrarlamalı olarak yürütülen çalışmada 6 kg/da P203 ve 2 kg/da azotlu gübre uygulanmıştır. Araştırmada; aşısız, tohuma ve toprağa aşılama yöntemlerinin, tohumlara fungusit uygulaması ve çıkış öncesi herbisit uygulamasının; nohutta verim ve verim öğeleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; tohuma ve toprağa bakteri aşılaması yapılan parsellerde nodul oluşumu gözlenirken, aşısız parsellerde nodttl oluşmamıştır. Tohumun kimyasalla direkt muamele edildiği uygulamalarda daha az nodul oluşumu gözlenmiştir. Ele alınan özelliklerde; aşılama yöntemleri ve kimyasal uygulamalar önemli farklılıklar oluşturmuş, en düşük değerler, aşısız-kimyasal uygulanmayan parsellerde elde edilirken, en yüksek değerler toprağa aşılama-fungusit+herbisit uygulamasında elde edilmiştir. Dekara tane verimi 1 15.1-167.0 kg/da arasında değişen değerler göstermiş, aşılama yapılan parsellerde daha yüksek tane verimi belirlenmiştir. Araştırmada, nohutta bakteri aşılamasının verim ve verim öğelerini olumlu yönde etkilediği, ancak tohuma kimyasal uygulamalarında aşılamanın toprağa yapılması gerektiği ve herbisit kullanımının bu olumlu etkiyi arttırdığı saptanmıştır. 2000, 80 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Nohut, Akçin-91 çeşidi, aşılama yöntemleri, kimyasal uygulamalar, verim, verim öğeleri, interaksiyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESİS The Influences of chemical treatments and bacteria inoculations on yield and yields compenents in chickpea (Cicer arielinum L.). Hayati BAŞARAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Cemaleltin Y. ÇİFTÇİ This research was conducted at Applying Resarch Farm, Faculty of Veterinarian, University of Ankara in 1995 and 1996. Chickpea variety Akçin-91 was used as seed material, Rhizobium ciceri, fungucide and herbiside were also used. Split plots in randomized complete block design with three replications were used. The doses of 6 kg/da P2Oj and 2 kg/da N were applied to all plots. In this research, the effect of no inoculation, seed inoculation and soil inoculation, fungucide treatment to seed and pre-emergence herbicide application on yield and yield components of chickpea were searched. According to the results, while nodule formation observed in the seed and soil inoculated plots, no nodule formation was observed in the no inoculation plots. Less nodule formation was observed when the seed treated with chemicals directly. Among the traits considered in this study, significant differences were observed between inoculation methods and chemical treatments while the lovest values were obtained from no inoculation and no chemical treated plots, the highest values were obtained from the plots with soil inoculation fungucide+herbicide aplication. Seed yield was ranged between 115.1 and 167.0 kg/da. Comparatively higher yields were obtained from the inoculated plots. In this research, it is concluded that, inoculation in chickpea was a positive effect on yield and yield component, however when seed treated with fungucides, inoculation should be applied to soil, since herbicide increases the positive effect of inoculation. 2000, 80 pages KEY WORDS: Chickpea, ev. Akçin-91, inoculation methods, chemical treatments, yield, yield components, interaction