Öğretim teknolojilerinin kullanımı fen başarısını ne düzeyde açıklamaktadır? TIMSS Türkiye verisine dayalı bir modelleme çalışması
To what extent does the use of instructional technologies explain science achievement? A modeling study based on TIMSS Turkey data
  1. Tez No: 946587
  2. Yazar: SİNEM SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, TIMSS 2019 verilerinin analiz edilerek öğretim teknolojilerinin fen başarısı üzerindeki etkilerinin incelenmesine odaklanmıştır. Bu amaçla, geniş kapsamlı uluslararası bir tarama çalışması olan TIMSS 2019 verileri kullanılmıştır. Türkiye, TIMSS 2019'a dördüncü sınıf seviyesinde 4.028 öğrencinin yer aldığı 180 okul ile katılmıştır. Çalışma, nicel bir araştırma modeliyle gerçekleştirilmiş olup, korelasyonel araştırma yöntemi kullanılarak öğretim teknolojileri ile fen başarısı arasındaki ilişki YEM analizi ile çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular, evdeki öğretim teknolojileri ile öğrencilerin fen başarısı arasında pozitif, okuldaki öğretim teknolojileri ile fen başarısı arasında negatif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca, yapılan YEM analizinde, evdeki ve okuldaki öğretim teknolojilerine erişim düzeyinin fen başarısındaki değişkenliği yaklaşık olarak %30 oranında, bilgisayar teknolojilerine yönelik özyeterlikteki değişkenliği ise %18 oranında açıkladığı belirlenmiştir. Bu bulgular, öğretim teknolojilerinin fen başarısı üzerinde doğrudan ve anlamlı bir etki yarattığını ancak bu etkinin farklı bağlamlarda ve koşullarda değişebileceğini ortaya koymaktadır. Çalışma, öğretim teknolojilerinin eğitimde daha etkili bir şekilde kullanılabilmesi için öğretmenlerin teknolojiye yönelik pedagojik yeterliliklerinin artırılmasının ve öğrencilerin dijital okuryazarlıklarının geliştirilmesinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Ayrıca, öğretim teknolojilerinin okullarda ve evlerde daha eşit bir şekilde dağıtılmasının, öğrencilerin fen başarısının artırılmasına önemli katkılar sağlayacağı sonucuna varılmıştır. Bu çalışma, öğretim teknolojilerinin fen başarısı üzerindeki etkilerini daha derinlemesine inceleyen gelecekteki araştırmalar için bir temel oluşturmakta ve eğitim sisteminde öğretim teknolojilerinin kullanımının iyileştirilmesine yönelik önemli politika önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on analyzing TIMSS 2019 data to examine the effects of instructional technologies on science achievement. For this purpose, the data from TIMSS 2019, a large-scale international assessment, was used. Turkey participated in TIMSS 2019 at the fourth-grade level with 180 schools and 4,028 students. The study was conducted using a quantitative research model, and the relationship between instructional technologies and science achievement was analyzed through Structural Equation Modeling (SEM) using the correlational research method. The findings indicate a positive relationship between homebased instructional technologies and students' science achievement, whereas a negative relationship was found between school-based instructional technologies and science achievement. Additionally, SEM analysis revealed that access to instructional technologies at home and school explained approximately 30% of the variability in science achievement and 18% of the variability in self-efficacy regarding computer technologies. These findings suggest that instructional technologies have a direct and significant impact on science achievement; however, this effect may vary depending on different contexts and conditions. The study emphasizes the need to enhance teachers' pedagogical competencies related to technology and improve students' digital literacy for the more effective use of instructional technologies in education. Furthermore, ensuring a more equitable distribution of instructional technologies in schools and homes is concluded to contribute significantly to improving students' science achievement. This study serves as a foundation for future research investigating the effects of instructional technologies on science achievement in greater depth and provides essential policy recommendations for improving the integration of instructional technologies in the education system.