Kamu diplomasisi aracı olarak yükseköğretim: Uluslararası öğrenci perspektifinden bir değerlendirme
Higher education as an instrument of public diplomacy: An evaluation from the perspective of international students
  1. Tez No: 946592
  2. Yazar: YILMAZ KUS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH ÇÖMLEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, Türkiye'nin yükseköğretim aracılığıyla yürüttüğü kamu diplomasisi ve yumuşak güç faaliyetlerinin uluslararası öğrenciler üzerindeki etkilerini Kırklareli Üniversitesi ölçeğinde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada anket uygulamasıyla nicel veri toplama yöntemi kullanılmış, elde edilen bulgular açık uçlu sorulara verilen yanıtlarla desteklenerek nitel değerlendirmeye de yer verilmiştir. Bulgular, uluslararası öğrencilerin yükseköğretime genel uyum düzeylerinin yüksek olduğunu; ancak akademik etkileşim, öğretim elemanlarıyla iletişim ve dil yeterliliği gibi konularda belirli zorluklar yaşandığını ortaya koymuştur. Öğrencilerin akademik uyum yeterlilik düzeyleri ile Türkiye'ye dair algıları arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Bu durum, Türkiye'deki akademik deneyimlerin öğrencilerin ülkeye yönelik genel imajlarını doğrudan etkilediğini göstermektedir. Ayrıca, öğrencilerin Türkiye'de kalma ve kariyer planları yapma eğilimlerinin yükseköğretim deneyimlerinden doğrudan etkilendiği anlaşılmıştır. Bununla birlikte, uluslararası öğrencilerin Türkiye algılarının yalnızca akademik deneyimlerle değil, aynı zamanda ülkenin ekonomik durumu ve politik istikrarıyla da şekillendiği görülmektedir. Sonuç olarak yükseköğretim kurumlarının uluslararasılaşma süreçlerinde nitelikli öğrenci seçimi, dil desteği ve kurumsal uyum politikalarının güçlendirilmesi öneriler olarak sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of Türkiye's public diplomacy and soft power initiatives on international students, using Kırklareli University as a case study. A quantitative research design was utilized through a survey, supplemented by qualitative evaluations based on responses to open-ended questions. Findings reveal that, although international students generally exhibit a high level of adaptation to higher education, they face specific challenges in academic interactions, communication with faculty members, and language proficiency. A positive correlation was identified between students' academic adjustment levels and their perception of Türkiye. This suggests that academic experiences have a significant impact on students' overall perception of the country. The study shows that students' intentions to stay in Türkiye and their career planning are directly shaped by their higher education experiences. However, the perception of Türkiye among international students is not solely based on academic experiences but is also influenced by the country's economic conditions and political stability. In conclusion, the study recommends that higher education institutions prioritize the selection of qualified students, enhance language support services, and strengthen institutional adaptation policies. These measures are essential for improving the effectiveness of internationalization processes within these institutions.